Shefi i qeverisë rajonale të Madridit kërkoi ndihmën e ushtrisë të hënën në luftën kundër vrullit të coronavirusit në kryeqytetin spanjoll, ku autoritetet lokale urdhëruan një bllokim të pjesshëm të disa rretheve më të varfra, duke nxitur protesta.

Reklama

Në kulmin e valës së parë të pandemisë në mars-prill, Spanja vendosi mijëra trupa për të ndihmuar autoritetet civile të përmbajnë shpërthimin, raporton reuters.

Një rritje e fundit e infeksioneve, duke arritur kulmin mbi 10 mijë në ditë, mori raste kumulative mbi 670 mijë që nga e hëna, më e larta në Evropën Perëndimore, ndërsa numri i vdekjeve nga sëmundja e frymëmarrjes COVID-19 në Spanjë ishte 30,663, transmeton Telegrafi.

Reklama

“Ne kemi nevojë për ndihmë nga ushtria për dezinfektimin … dhe për të forcuar policinë lokale dhe zbatimin e ligjit”, tha Isabel Diaz Ayuso në një konferencë për shtyp pas takimit me kryeministrin, Pedro Sanchez në një përpjekje për të zvogëluar ngjitjen në rajonin e Spanjës më të goditur.

Reklama
Rritja e rasteve me coronavirus, kufizime të reja hyjnë në fuqi në Madrid Rritja e rasteve me coronavirus, kufizime të reja hyjnë në fuqi në Madrid

Ajo gjithashtu kërkoi që spitalet e improvizuara të ngrihen përsëri, rreth tre muaj pasi u çaktivizuan kur Spanja doli nga bllokimi i saj i rreptë duke ulur nivelet e infektimit.

Ndërkohë, banorët në rrethin jugor të Vallecas, një nga zonat ku hyri në fuqi një bllokim i pjesshëm të hënën, ishin të mërzitur, por u larguan nga bordurat ndërsa policia ndaloi makinat që hynin dhe dilnin nga lagje. /Telegrafi/