LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

Ekspertët gjithmonë theksojnë rëndësinë e vaktit tuaj të parë të ditës.

Vakti i mëngjesit prish agjërimin tuaj gjatë natës, kështu që është burimi juaj i parë i glukozës që nevojitet për të rritur nivelet e energjisë dhe vigjilencën tuaj, shkruan Express.co.uk.


Një gastroenterolog ka paralajmëruar se zgjedhjet tuaja për vaktin e mëngjesit mund të kenë implikime përtej niveleve tuaja të energjisë.

Dr. Saurabh Sethi, një gastroenterolog i certifikuar ka treguar përmes një video në TikTok se cilat ushqime duhet të shmangni për mëngjes.

Proshutë

Arsyeja pse duhet të shmangni proshutën është sepse është shumë e përpunuar, plot me yndyrna dhe nitrate të pashëndetshme, paralajmëroi mjeku.

Drithëra për mëngjes dhe granolat

Drithërat e mëngjesit mund të jenë problemi më i dukshëm, pasi granolat mund të përmbajnë disa përbërës të shëndetshëm si fruta, arra dhe fara.

Në disa raste, lloji i vajit të përdorur në granola është kokosi, i cili mund të çojë në nivele më të larta të kolesterolit.

Petullat

Ngjashëm me drithërat e mëngjesit, gastroenterologu paralajmëroi se petullat shpesh janë të mbushura me sheqer, duke i bërë ato një opsion të keq për mëngjes.

Nëse keni nevojë për frymëzim për një mëngjes të shëndetshëm, mjeku zbuloi se e preferon të një omëletë me perime dhe bukë së bashku me kafe ose çaj pa sheqer. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Shëndetësi
Kalo në kategori