LAJMI I FUNDIT:

Urthi shkakton kancerin e fytit?

Urthi shkakton kancerin e fytit?

Urthet e shpeshta rrisin rrezikun nga krijimi i kancerit të fytit, zbulojnë shkencëtarët amerikanë, të cilët po ashtu kanë përcaktuar që antacidet mund të ndihmojnë.


Në hulumtim kanë marrë pjesë 631 persona të cilët kanë pasur rrezik të rritur nga krijimi i kancerit të fytit, kanë qenë duhanpirës dhe kanë konsumuar edhe alkool me tepri. Po ashtu kanë marrë pjesë edhe 1234 persona të shëndetshëm.

Reklama

Rezultatet e hulumtimit kanë treguar që urthet e sheshta rrisin rrezikun nga krijimi i kancerit të fytit për madje 78 për qind, pavarësisht nga shprehitë e tyre siç janë duhanpirja ose konsumimi i tepërt i alkoolit, transmeton Telegrafi.

“Kemi dëshmuar që urthin duhet ta marrim seriozisht sepse mund të rrisë rrezikun nga krijimi i kancerit të fytit”, ka deklaruar udhëheqësi i hulumtimit prof. Scott M. Langevin.

Antacidet janë ilaçet të cilat neutralizojnë acidin e stomakut, lehtësojnë dhe parandalojnë urthin. Ky hulumtim ka treguar që mund të reduktojnë rrezikun nga krijimi i kancerit të fytit.

Shkencëtarët theksojnë që mund ta reduktoni frekuencën e urthit dhe theksojnë disa nga mënyrat më efikase:

• Hani të paktën 3 orë para gjumit
• Përdorni mëlmesat natyrale
• Shmangni pijet me gaz
• Shmangni ushqimin shumë të njelmët dhe yndyrshëm.
• Hani shujta më vogla dhe më shpesh
• Hani ngadalë
• Adaptoni teknikat e relaksimit
• Mos vishni rroba shumë të ngushta
• Rriteni konsumimin e ujit.

/Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe ajo njihet dhe vlerësohet edhe jashtë vendit

Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe ajo njihet dhe vlerësohet edhe jashtë vendit

Shendetesi
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Kalo në kategori