LAJMI I FUNDIT:

Ulet numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në Maqedoninë e Veriut

Ulet numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në Maqedoninë e Veriut

Të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikave, në fund të vitit shkollor 2021/2022, tregojnë se numri i nxënësve në shkollat ​​e rregullta fillore është 184.910, që paraqet rënie prej 0,6% krahasuar me vitin paraprak shkollor.

Reklama

Statistikat e ESHS tregojnë se në shkollat ​​e mesme të rregullta, numri i nxënësve në fund të vitit shkollor 2021/2022 është 69.378, që paraqet ]rënie prej 2.5% krahasuar me vitin paraprak shkollor.

Për krahasim, në fillim të vitit shkollor 2021/2022, numri i nxënësve në shkollat ​​e rregullta fillore ishte 186.649, që paraqet rënie prej 0,5% krahasuar me vitin paraprak shkollor.

Në shkollat ​​e mesme në vend, nga ana tjetër, në fillim të vitit shkollor 2021/2022, ky numër ishte 71.018, që paraqet rënie prej 1,1% krahasuar me vitin paraprak shkollor./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama merr vendim, ndryshon linjat dhe itinerarin e transportit publik

Rama merr vendim, ndryshon linjat dhe itinerarin e transportit publik

Prishtina
Lirimi i Radoçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lirimi i Radoçiqit nga paraburgimi, Bogdanoviq thirrje Osmanit e Kurtit: Mbroni qytetarët serbë në veri

Lajme
Hovenier: SHBA-ja është e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Hovenier: SHBA-ja është e gatshme ta këshillojë Kosovën për statutin e Asociacionit

Lajme
“Më tregoni nëse ka interesim që sot me kalu ndonjë ligj”, Konjufca “nervozohet” me deputetët, i kërkon Kusari-Lilës dhe Gashit të mbajnë takim

“Më tregoni nëse ka interesim që sot me kalu ndonjë ligj”, Konjufca “nervozohet” me deputetët, i kërkon Kusari-Lilës dhe Gashit të mbajnë takim

Lajme
Aksident te rruga “C” në Prishtinë – lëndohen tre persona

Aksident te rruga “C” në Prishtinë – lëndohen tre persona

Kronika e Zezë
Tahiri: Marrëveshjet ndërkombëtare i votojmë atëherë kur e caktoni datën e zgjedhjeve

Tahiri: Marrëveshjet ndërkombëtare i votojmë atëherë kur e caktoni datën e zgjedhjeve

Lajme
Kalo në kategori