LAJMI I FUNDIT:

“Do t’i kthej të gjithë në shtëpi”: Rivali i Erdoganit ‘i ashpër’ ndaj miliona emigrantëve përpara balotazhit të Turqisë

“Do t’i kthej të gjithë në shtëpi”: Rivali i Erdoganit ‘i ashpër’ ndaj miliona emigrantëve përpara balotazhit të Turqisë

Udhëheqësi i opozitës turke u zotua të enjten të kthejë miliona migrantë në shtëpi, në një mesazh të ashpër që synon të fitojë mbështetjen e një ultra-nacionalisti që ndihmoi në “shtyrjen e zgjedhjes së presidentit” fundjavën e kaluar në një balotazh.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, udhëheqësi i opozitës Kemal Kilicdaroglu mbajti fjalimin e tij të parë publik që nga zgjedhjet historike të dielën, në të cilat ai ishte pothuajse pesë për qind prapa presidentit Rexhep Tajip Erdogan.


Performanca e Kilicdaroglu ishte më e mira e opozitës gjatë sundimit dy dekadash të liderit turk.

Por ajo nuk i përmbushi pritjet e vendosura nga sondazhet parazgjedhore dhe e la opozitën dukshëm të dëshpëruar.

Dhe siç vënë në pah mediat e huaja, 74-vjeçari që atëherë ka rinovuar ekipin e tij të fushatës dhe ka ashpërsuar mesazhin e tij për të fituar votuesit e krahut të djathtë të Turqisë në balotazhin e 28 majit.

Ai gjithashtu ka në plan të takojë Sinan Ogan, një figurë e ekstremit të djathtë, i cili mori 5.2 për qind të votave dhe ende po mendon se kë do të mbështesë në balotazh.

Kështu, Kilicdaroglu u përpoq të enjten të ashpërsonte mesazhin e tij në mënyrë të konsiderueshme nga toni më gjithëpërfshirës që vendosi në fazën e parë të fushatës.

“Erdogan, ti nuk ke mbrojtur kufijtë dhe nderin e vendit”, citohet të ketë thënë ish-nëpunësi civil.

“Ju keni sjellë qëllimisht më shumë se 10 milionë refugjatë në këtë vend… Sapo të vij në pushtet, do t’i dërgoj të gjithë refugjatët në shtëpi”.

Ndryshe, Ogan ka thënë se ai do të mbështesë vetëm një kandidat që godet migrantët dhe lufton “terrorizmin” – një fjalë në Turqi e përdorur kryesisht për militantët kurdë.

“Sirianët janë vëllezërit tanë”

Erdogan dhe partia e tij me rrënjë islamike u sulmuan për qëndrimin e tyre më përqafues ndaj atyre që ikin nga konfliktet në vende si Siria.

Popullsia e refugjatëve dhe emigrantëve të Turqisë prej pesë milionë banorësh u bë më e madhja në botë në dekadën e fundit.

Një marrëveshje e veçantë e vitit 2016 midis Ankarasë dhe Bashkimit Evropian ndihmoi në frenimin e krizës së emigrantëve në kontinent duke lejuar ata që përpiqeshin të arrinin Evropën Perëndimore të vendoseshin në Turqi.

Dhe Turqia fitoi miliarda euro financime nga Brukseli për programin.

Por një krizë ekonomike që shpejtoi ritmin me afrimin e zgjedhjeve bëri që ndjenjat anti-migrante të rriteshin.

Kështu, Qeveria e Erdoganit është përpjekur të gjejë një rrugë të mesme.

Ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu, tha të enjten se Turqia kishte kthyer tashmë më shumë se gjysmë milioni sirianë.

“Ne nuk do ta bëjmë Turqinë një magazinë refugjatësh dhe nuk e kemi bërë këtë deri më sot. Por sirianët janë vëllezërit tanë”, ka thënë Soylu.

“Ne nuk mund t’i dërgojmë ata drejt vdekjes. Dhe nuk e kemi bërë. Tajip Erdogan nuk dëshiron të mbahet mend si një lider që i dërgoi sirianët drejt vdekjes”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Dodik me një çmenduri të re: Në Srebrenicë nuk u vra askush, do t’ia ndryshojmë emrin qytetit

Bosnja
Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Gruaja nga Çikago bleu një shtëpi për 1 euro në Itali - tregon se si e transformoi atë

Botë
Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Qeveria e Sllovenisë njeh shtetin palestinez, e dërgon për miratim në parlament

Botë
Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Humb jetën një burrë në aeroportin e Amsterdamit, bie në motorin e aeroplanit

Evropa
Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Pamje nga beteja e ashpër për qytetin Vovchansk në rajonin e Kharkivit

Evropa
Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Si erdhi dhe çfarë do të thotë slogani viral ‘All eyes on Rafah’? Ai është përdorur 47 milionë herë në Instagram deri më tani

Botë
Kalo në kategori