LAJMI I FUNDIT:

Testimi ekstern në Maqedoni edhe këtë vit me shumë gabime (Video)

Testimi ekstern në Maqedoni edhe këtë vit me shumë gabime (Video)

Gabime drejtshkrimore dhe përmbajtjesore janë paraqitur edhe këtë vit në testimin ekstern për maturant. Qindra nxënës kanë hasur në gabime tek pyetjet në gjuhën shqipe dhe alternativa për përgjigje në gjuhën maqedonase. Përveç kësaj, nxënësit denoncojnë se ka pasur pyetje që nuk i kanë takuar lëndës në të cilën i janë nënshtruar testimit, njofton Alsat-M.

“Unë personalisht u testova në lëndën e Kulturës qytetare dhe mund të them se ka pasur shumë gabime. Asnjë pyetje nuk ka qenë nga materiali që e kemi mësuar por të gjitha pyetjet kanë qenë në pyetjet e drejtësisë”, tha Xhejlane Beqiri, maturante.


Nga Qendra shtetërore për provime thonë se do të prononcohen pas përfundimit të testimit ekstern. Ministri i Arsimit Pishtar Lutfiu nuk shprehet i gatshëm të ndërmerr masa në këtë drejtim por sugjeron maturantët të ankohen për problemet që i kanë hasur në testim.

Të drejtë ankese maturantët kanë pas përfundimit të testimit ekstern. Ankesat me bazë do të procedohen nga Qendra shtetërore për provime dhe do të ndërhyhet në rezultatet e arritura të maturantit. Këtë vit rreth 18 600 maturant i janë nënshtruar testimit ekstern, ndërsa rezultatet do të shpallen më 7 shkurt./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Lajme
Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Lajme
Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Drejtësi
Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Lajme
Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Lajme
Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Drejtësi
Kalo në kategori