LAJMI I FUNDIT:

Të paktën 16 të vdekur në një aksident automobilistik në Egjipt

Të paktën 16 të vdekur në një aksident automobilistik në Egjipt

Një aksident trafiku të shtunën që përfshin një mikrobus dhe një autobus la të paktën 16 persona të vdekur dhe 18 të tjerë të plagosur në Gadishullin Sinai të Egjiptit.

Reklama

Përplasja ndodhi kur një mikrobus u përplas me një autobus të transportit publik në një rrugë në qytetin Tor, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Kjo e fundit dërgoi të paktën 13 ambulanca në vendngjarje dhe se të lënduarit u dërguan në spitalet e Sinait, raporton abcnews.

Aksidentet vdekjeprurëse të trafikut marrin mijëra jetë çdo vit në Egjipt, i cili ka një rekord të dobët të sigurisë së transportit. Përplasjet dhe përplasjet shkaktohen kryesisht nga shpejtësia, rrugët e këqija ose zbatimi i dobët i ligjeve të trafikut.

Në tetor, një përplasje me automjete vrau të paktën 19 persona larg Kajros. 12 persona të tjerë u vranë dhe 30 të tjerë u plagosën në shtator kur një autobus u përmbys në një autostradë që lidh Kajron me qytetin e Suezit.

Agjencia zyrtare e statistikave e Egjiptit thotë se ka pasur rreth 10 mijë aksidente rrugore në vitin 2019, viti më i fundit për të cilin ekzistojnë statistika, duke lënë mbi 3,480 të vdekur. Në vitin 2018, ka pasur 8,480 aksidente automobilistike, duke shkaktuar mbi 3,080 vdekje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Turqia
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Blinken i kërkon Turqisë të miratojë pranimin e Suedisë në NATO

Evropa
Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Air New Zealand do të peshojë pasagjerët para hipjes në aeroplan - linja ajrore tregon arsyet

Australia
Kalo në kategori