LAJMI I FUNDIT:

Të enjten pluhuri Saharian arrinë në Kosovë – do të ketë shi me baltë

Të enjten pluhuri Saharian arrinë në Kosovë – do të ketë shi me baltë

Masat më të ftohta ajrore që kanë përfshirë vendin, nga dita e enjte do të fillojnë të largohen gradualisht nga rajoni ynë, duke u lënë vendin masave të ngrohta.

Sipas MeteoKosova, megjithatë, nuk pritet stabilizim i plotë dhe afatgjatë.


Kështu, këto masa më të ngrohta do të vijnë nga Afrika Veriore, duke bartur me vete edhe koncentrime të larta të pluhurit saharian, të cilat në kombinim me reshjet e shiut, do të përzihen edhe me baltë.

Nga dita e premte priten intervale më të gjata me diell, përderisa pritet edhe ngritje e ndjeshme e temperaturave, rreth 30°C në Rrafshin e Dukagjinit.

Edhe të shtunën parashihet mot kryesisht me diell dhe me temperatura të larta, të cilat pritet të arrijnë rreth 30°C. Vonë pasdite apo në mbrëmje pritet të ketë shtim të vranësirave, të cilat mund të gjenerojnë reshje lokale shiu.

Të dielën mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht gjatë ditës pritet të ketë rrebeshe shiu dhe shkarkesa rrufesh. Temperaturat pësojnë ulje me ardhjen e reshjeve.

Pluhuri Saharian parashikohet të jetë prezent të pakten deri nga mesi i javës së ardhshme.

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Rohde e Guerot te vila romake në Klinë: Shumë vende arkeologjike ende nuk janë eksploruar

Rohde e Guerot te vila romake në Klinë: Shumë vende arkeologjike ende nuk janë eksploruar

Lajme
Kalo në kategori