KUJDES: Pamje të rënda

Fytyra e tmerrshme e Talebanëve është shfaqur sërish pasi një video e vrasjes brutale të një shefi policie në Afganistan doli në internet.

Pamjet virale tregojnë shefin e policisë të lidhur me pranga dhe pranga të Gjeneralit Haji Mullah Achakzai të Provincës Badghis, i cili u qëllua për vdekje nga Talebanët.

Videoja po qarkullon gjerësisht në internet, në të cilën Achakzai u pa në gjunjë i rrethuar nga luftëtarët Talebanë, të cilët hapën të shtëna të shumta zjarri mbi të, transmeton Telegrafi.

Talebanët kanë ekzekutuar shefin e policisë i cili kishte luftuar kundër grupit terrorist, pavarësisht zotimeve të tyre se nuk do të hakmerren.

Sipas raporteve, zona pranë kufirit me Turkmenistanin u kap nga Talebanët javën e kaluar dhe e kishte burgosur Achakzai. Këshilltari afgan i sigurisë dhe miku i Achakzai, Nasser Waziri, i tha Newsweek se Achakzai ishte i rrethuar nga luftëtarët Talebanë dhe nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të dorëzohej.

Gjenerali Achakzai ishte një emër i mirënjohur në Afganistan, i cili ka luftuar kundër Talebanëve përkundër konfliktit të gjatë midis grupeve terroriste dhe qeverisë afgane.

Pushkë, Humvees dhe miliona fishekë municioni: Talebanët po festojnë me arsenalin amerikan Pushkë, Humvees dhe miliona fishekë municioni: Talebanët po festojnë me arsenalin amerikan

Përveç ish -zyrtarëve të regjimit, ata po kërkojnë bashkëpunëtorë të NATO -s dhe kërcënojnë të afërmit e tyre se nëse nuk dorëzohen, edhe ata do të përballen me një fund të tmerrshëm sipas ligjit islam.

Me dorëzimin e forcave qeveritare, sasi të mëdha të pajisjeve amerikane ranë në duart e Talebanëve. Si rezultat, më shumë se 2,000 automjete të blinduara dhe deri në 40 aeroplanë luftarakë , nga helikopterët Black Hawk e deri te dronët, ranë në duart e Talebanëve. /Telegrafi/