LAJMI I FUNDIT:

Synohet tryezë e liderëve politikë për ta debatuar demarkacionin

Synohet tryezë e liderëve politikë për ta debatuar demarkacionin

Kanë nisur iniciativa për t’i ulur përreth një tryeze liderët e partive kryesore në pushtet dhe opozitë, në përpjekjen që të mbërrihen konsensusi dhe qasja e përbashkët rreth çështjes së demarkacionit me Malin e Zi, shkruan sot Koha Ditore.

Reklama

Detyrën për ta mbërritur këtë synim e ka marrë Naim Rashiti.

Rashiti është analist në Grupin Ballkanik për Politika dhe të mërkurën ka organizuar turin e katërt të takimeve të përbashkëta ndërmjet përfaqësuesve të subjekteve politike të koalicionit dhe atyre opozitare, prej kur shtatorin e vjetëm vendi është zhytur në krizë politike.

Ato përcillen nga ambasadorë të vendeve të Quintit dhe nuk janë publike.

Pjesëmarrjen në to, deri tash e ka demonstruar vetëm subjekti kryesor në opozitë, LVV-ja.

Në takimin e së mërkurës që është zhvilluar në një hotel në periferi të kryeqytetit, përfaqësimin më të lartë e ka pasur PDK-ja, parti kjo kryesorja në pushtet.

Në tryezë kanë qenë dy anëtarë kryesie me pozita të larta në Kuvend – Xhavit Haliti, nënkryetar, dhe Adem Grabovci, shef i Grupit Parlamentar. LDK-ja, parti që e drejton Qeverinë, është përfaqësuar vetëm nga ministri Arban Abrashi.

Prej partive opozitare, AAK-në e kanë përfaqësuar Ardian Gjini e Blerim Kuçi, ndërsa Nismën Jakup Krasniqi e Bilall Sherifi.

Në trend Lajme

Më shumë
Asnjë fakt nuk po e bind Bashkimin Evropian për sanksione ndaj Serbisë, analistët flasin për hezitimin e BE-së

Asnjë fakt nuk po e bind Bashkimin Evropian për sanksione ndaj Serbisë, analistët flasin për hezitimin e BE-së

Lajme
Iu vra i biri dhe iu dogj kufoma e tij, Avdi Bytyqi: Du me ditë pse ma vranë djalin

Iu vra i biri dhe iu dogj kufoma e tij, Avdi Bytyqi: Du me ditë pse ma vranë djalin

Drejtësi
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kuçi: Nëse KFOR-i merr veriun, Kosova kthehet para 17 shkurtit të 2008-ës

Kuçi: Nëse KFOR-i merr veriun, Kosova kthehet para 17 shkurtit të 2008-ës

Siguri
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Drejtësi
Kalo në kategori