LAJMI I FUNDIT:

SpaceX vendosi “një makinë sportive” Tesla në hapësirë pesë vjet më parë. Ku është tani?

SpaceX vendosi “një makinë sportive” Tesla në hapësirë pesë vjet më parë. Ku është tani?

Tashmë ka kaluar gjysmë dekade që kur SpaceX u vu në qendër të vëmendjes në mbarë botën me vendimin e saj për të lëshuar në hapësirën e jashtme “makinën sportive Tesla të Elon Musk”, duke e dërguar atë në një udhëtim në hapësirën kozmike ku pretendohet të qëndrojë për shumë vite të ardhshme.

Dhe deri të hënën, më 6 shkurt, makina sportive në ngjyrë vishnje ka qenë zyrtarisht në hapësirë për saktësisht pesë vjet, përcjell Telegrafi.

Në kohën e përvjetorit, vlerësimet e të dhënave tregojnë se ajo kishte përfunduar dhe ishte pozicionuar rreth 203 milionë milje (327 milionë kilometra) nga Toka, sipas uebsajtit të gjurmimit kuisroadster.com.

Ajo thuhet se ka kaluar më shumë se 2.5 miliardë milje në hapësirë (4 miliardë kilometra), kryesisht përmes një vakumi shterpë.

Megjithëse, në vitin 2020, automjeti bëri afrimin e tij të parë afër Marsit, duke kaluar brenda 5 milionë milje nga planeti, ose rreth 20 herë më shumë se distanca midis Tokës dhe Hënës.

Sidoqoftë, është e vështirë të thuhet se ku është automjeti me siguri absolute – ose të përcaktohet nëse është ende “një njësi”, pasi është e mundur që makina të jetë goditur ose zhdukur nga një meteoroid ose të jetë “gërryer” nga rrezatimi.

Sipas mediave të huaja, nuk ka pasur asnjë vëzhgim të drejtpërdrejtë të “roadster-it” që nga viti 2018, në javët vetëm pasi u hodh në orbitë në majë të një rakete Falcon Heavy.

Të dhënat aktuale bazohen vetëm në vlerësimet e llogaritura të trajektores së makinës.

Edhe astronomët nuk janë të nxitur për të gjurmuar në mënyrë aktive makinën, pasi ajo nuk ofron shumë vlerë shkencore.

Në fund të fundit, Tesla kishte për qëllim të përdorte atë si një “ngarkesë e rreme” për misionin e parë të Falcon Heavy në shkurt të vitit 2018, një nisje që edhe Musk e kishte parashikuar se do të kishte një sukses 50-50.

Por nisja, në fund të fundit, shkoi pa probleme.

Musk tha në kohën e nisjes se ai shpresonte që njerëzit një ditë do të krijonin vendbanime në planetë të tjerë në sistemin diellor – një fantazi e gjatë e Musk që mbështet gjithashtu misionin e deklaruar të SpaceX për të kolonizuar Marsin.

Nëse dhe kur kjo të ndodhë, Musk tha se shpreson se “pasardhësit e tij do të jenë në gjendje ta tërheqin dhe ta vendosin atë përsëri në një muze”. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Musk: Njeriu i parë me çip në tru, tani mund të kontrollojë miun e kompjuterit përmes mendjes

Musk: Njeriu i parë me çip në tru, tani mund të kontrollojë miun e kompjuterit përmes mendjes

Teknologji
Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Teknologji
Telefoni iu është lagur dhe nuk punon - a funksionon vërtet truku i orizit?

Telefoni iu është lagur dhe nuk punon - a funksionon vërtet truku i orizit?

Teknologji
Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Teknologji
X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

X pezullon shkurtimisht llogarinë e të vesë së Alexei Navalny, nga rrjeti social thanë se ishte një gabim në sistem

Teknologji
Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin

Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin "14643"?

Teknologji
Kalo në kategori