LAJMI I FUNDIT:

Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Sopjani: Pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit, Serbia e ka kuptuar që ata dronë që i posedojnë nuk janë të avancuar

Avokati, Shkelzen Sopjani pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit dhe mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Kosovës ka thënë se pas kësaj ngjarje mund të ketë implikime indirekte por jo të drejtpërdrejta në Republikën e Kosovës.

Ish-inspektori në AKI, Shkelzen Sopjani, tha në Tv Dukagjini se pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit dhe Mbledhjes së Këshillit të Sigurisë së Kosovës këto ngjarje nuk mund të jenë ndikuese për Kosovën.


Sipas tij pas kësaj ngjarje mund të ketë implikime indirekte por ai nuk e sheh që mund të ketë ndonjë implikim të drejtpërdrejtë i cili do ta rëndojë apo të ndikojë në mënyrë substanciale në çështjen e Sigurisë në Republikën e Kosovës.

“Sulmi i Iranit ishte kryekëput për qëllime të brendshme për shpërlarje fytyre pasi pasojat e sulmit ishin joekzistente pasi pas gjithë atyre dronëve vetëm dy me sa e di kanë depërtu dhe mund të ndodh që depërtimi i tyre nëse mund të them është bërë me leje të Izraelit sa me pa se me çfarë po ballafaqohen”, tha Sopjani.

Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë - dronët që u përdoren ndaj Izraelit janë "Shaheed", mijëra të tillë i ka edhe Serbia
Lexo po ashtu Kurti mblodhi Këshillin e Sigurisë - dronët që u përdoren ndaj Izraelit janë "Shaheed", mijëra të tillë i ka edhe Serbia

Sopjani tregoi se, dronët e njëjtë i prodhon edhe Rusia vetëm se këta i referohen me një emër ndryshe pasi që modelin e atyre dronëve e kanë marrë prej Iranit.

“Nuk janë dronë të jashtëzakonshëm. Janë teknologji shumë e ekspozuar pasi janë përdorur shumë edhe në Ukrainë, përkundër faktit që Serbia posedon ata dronë unë po e shoh që Serbia e ka kuptu që ka shpenzuar shumë në armatim por në çështjet që janë gjenerata më të vjetra që nuk po kryejnë shumë punë, as në Ukrainë apo kudo”, shtoi ai.

Për Sopjanin, Serbia tashmë e ka kuptuar që armatimi i tyre është jashtë avancimit e që të njëjtit po kërkojnë armatim nga vendet perëndimore.

“E pamë vizitën e fundit në Francë që po tentonin të blejnë armatim prej vendeve perëndimore e nuk do ta ketë lehtë të pajiset me armatim prej këtyre shteteve me armatim që është më i avancuar pasi nuk është dëshmu si partner i denjë i këtyre shteteve, përkundër faktit që Franca pranoi parimisht me ia shitë disa aeroplanë”, tha Sopjani.

“Serbia e ka parë që vetë Vuçiqi dhe Serbia duan të largohen prej teknologjisë ruse, iraniane dhe kineze, që kanë shpenzuar shumë para edhe të kalojnë në diçka më të avancuar, pasi eksporti i atij prodhimit ka ra  në nivele të medha në të gjithë botën pasi u dëshmua që këto armatime nuk  janë të avancuara dhe efikase”, shtoi tutje Sopjani.

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Gërvalla në Uashington: Kosova e përkushtuar për NATO dhe BE, Serbia kërcënim për rajonin

Lajme
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Kalo në kategori