LAJMI I FUNDIT:

Situata në veri, Bugajski: Koha që NATO të angazhohet, t’i lirojë rrugët nga huliganët, agjentët e Beogradit e përfaqësuesit rusë

Situata në veri, Bugajski: Koha që NATO të angazhohet, t’i lirojë rrugët nga huliganët, agjentët e Beogradit e përfaqësuesit rusë

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski ka thënë sot se është koha që NATO të angazhohet dhe t’i pastrojë rrugët nga huliganët, agjentët E Beogradit e përfaqësuesit rusë në veri të Kosovës.

Reklama

Barrikadat në veri kanë hyrë në ditën e tetë, ndërsa për këtë sot janë deklaruar edhe ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla dhe Sindikata e Policisë së Kosovës.

“Është koha që NATO të angazhohet dhe të pastrojë rrugët nga huliganët, agjentët e Beogradit dhe përfaqësuesit rusë. Kosova është në vijën e parë të frontit mes Evropës dhe Rusisë”, shkruan Bugajski.


Ndërkaq, për barrikadat në veri një ditë më parë ka reaguar edhe KFOR-i.

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Angelo Michele Ristuccia, ka thënë se forcat paqeruajtëse që drejton ai po monitoron nga afër situatën në veri të Kosovës.

Gjenerali Ristuccia, përmes një komunikate, ka thënë se KFOR-i ka aftësi të plotë, duke përfshirë personelin, për të ofruar një mjedis të sigurt dhe liri të  lëvizjes për të gjitha komunitetet, kudo në Kosovë, nën mandatin e tij të bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999.

“Që nga tetori, ne kemi përforcuar praninë tonë, duke përfshirë edhe me trupa dhe patrulla shtesë në veri të Kosovës këtë javë”, ka thënë gjenerali Ristuccia, transmeton Telegrafi.

Ai ka thënë se “presim që të gjithë aktorët të koordinohen ngushtë me KFOR-in dhe të përmbahen nga paraqitja provokuese të forcës, për të garantuar sigurinë e të gjitha komuniteteve”.

“Ne i nxisim të gjitha palët që të angazhohen në mënyrë konstruktive për të mundësuar sigurinë dhe lirinë e lëvizjes në Kosovë”.

“KFOR-i do të vazhdojë të përmbushë mandatin e tij sipas Rezolutës 1244 të vitit 1999 për të gjitha komunitetet në Kosovë. Zgjidhjet duhet të kërkohen përmes dialogut”, ka thënë komandanti i KFOR-it. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Osmani takohet me Zelenskyn në Moldavi: Askush nuk mund ta pengojë vullnetin e një populli për të qenë i lirë

Lajme
Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Lajme
Protestat në veri, Kurti thotë se kryetarët nuk mund të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Protestat në veri, Kurti thotë se kryetarët nuk mund të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Lajme
Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Kurti: Nuk pranojmë që kryetarët të ushtrojnë detyrat në zyra paralele

Lajme
Sulmohen dy shqiptarë në veri të Mitrovicës

Sulmohen dy shqiptarë në veri të Mitrovicës

Lajme
Shpërndahen të qetë qytetarët që ishin mbledhur tek Ura e Ibrit

Shpërndahen të qetë qytetarët që ishin mbledhur tek Ura e Ibrit

Lajme
Kalo në kategori