LAJMI I FUNDIT:

Singapori thotë se Britania e Madhe nuk po përpiqet të ndalë përhapjen e coronavirusit

Singapori thotë se Britania e Madhe nuk po përpiqet të ndalë përhapjen e coronavirusit

Mbretëria e Bashkuar dhe Zvicra nuk po përpiqen në mënyrë efektive të luftojnë coronavirusin dhe rastet ka të ngjarë të rriten gjatë javëve të ardhshme, tha një ministër në Singapor.

Reklama

“Një shqetësim që kemi me raste të tilla si Mbretëria e Bashkuar dhe Zvicra nuk ka të bëjë vetëm me numrat. Por është se këto vende kanë braktisur çdo masë për të përmirësuar ose frenuar virusin”, tha Ministri i Zhvillimit Kombëtar, Lawrence Wong, në një konferencë shtypi të dielën, shkruan Bloomberg.

“Nëse nuk ka përpjekje për të ndalur coronavirusin, ne vlerësojmë se numri i rasteve në këto vende do të rritet ndjeshëm në ditët dhe javët e ardhshme”, transmeton Telegrafi.

Vdekjet nga Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar u dyfishuan në 21 të shtunën, ndërsa rastet u rritën 43% në 1,140, ​​një rritje që qeveria nuk e kishte parashikuar, thuhet në raporte.

Qeveria e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, është kritikuar për mos ndjekjen e vendeve të tjera që kanë mbyllur shkollat ​​dhe duke ndaluar tubime të mëdha për të ndaluar përhapjen e sëmundjes.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock tha që strategjia e vendit të tij po funksiononte dhe se kishte ngadalësuar ritmin e rritjes së virusit. Ai foli në Sky News për të mbrojtur qasjen e Johnson ndërsa qeveria përgatitet të imponojë kufizime të mëtejshme në aktivitetet e përditshme.

Diku tjetër, Zvicra ka provuar të frenojë virusin duke mbyllur shkollat ​​dhe duke ndaluar ngjarje me më shumë se 100 njerëz deri në mes të prillit.

Në të kundërt, Singapori vendosi masa të rrepta për ata që kishin një histori udhëtimi në territorin e Kinës dhe kryen gjurmime të hollësishme të kontaktit për këdo që testoi pozitiv.

Ajo gradualisht shtoi kufizime në ardhjet nga vendet e tjera të cilat u goditën keq, dhe të dielën kufizuan pothuajse të gjitha udhëtimet nga rajoni i Azisë Juglindore ku bën pjesë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Evropa
Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Në lumin Dnipro kishte ndodhur një shkatërrim tjetër i digës, sovjetikët nuk donin t’ua dorëzonin nazistëve – e kishin hedhur në erë

Evropa
Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Evropa
Publikohet videoja e fluturimit të parë të formacionit të një fluturake turke pa pilot me aeroplanë tjerë luftarakë

Publikohet videoja e fluturimit të parë të formacionit të një fluturake turke pa pilot me aeroplanë tjerë luftarakë

Turqia
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Kalo në kategori