LAJMI I FUNDIT:

Si ndryshojnë menstruacionet gjatë viteve tuaja të 20’ta, 30’ta dhe 40’ta

Si ndryshojnë menstruacionet gjatë viteve tuaja të 20’ta, 30’ta dhe 40’ta
Getty Images

Me kalimin e viteve  padyshim që organizmi  pëson ndryshime dhe me të ndryshon edhe rrjedha e periodave pjesërisht falë ndryshimeve hormonale të lidhura me moshën, si dhe përvojave të tilla si shtatzënia dhe perimenopauza

Ky shkrim ju ndihmon të krijoni një ide përafërsisht të dini çfarë të prisni në vitet e ardhshme.

Vitet e 20’ta


Nëse keni shpenzuar shumicën e viteve të  adoleshencës duke pasur probleme të ndryshme lidhur me periodat  (nga lloji i mos-shfaqjes deri tek paraqitjet e habitshme në kohën më të pa përshtatshme): në këtë pikë të jetës fillojnë përmirësime dhe periodat bëhen më të rregullta. Pse? Është shumë tipike për vajzat që të mos ovulojnë rregullisht, thotë Lauren Streicher, MD, gjinekologe me bazë në Çikago , pasi që pa ovulimin e rregullt, periodat tuaja do të jenë më të çrregullta.

Nga ana tjetër, kur cikli juaj nuk ka rrjedhje periodike ju gjithashtu do të filloni të përjetoni PMS, dhimbje. Nëse nuk jeni mësuar të ballafaqoheni me këto efekte anësore çdo muaj, kjo mund të jetë një surprizë e pakëndshme. Një tjetër ndryshim i madh menstrual që ka tendencë të ndodhë në 20-tat tuaja ka të bëjë me marrjen e hapave të kontrollit të lindjes.

Ky është dhjetëvjeçari që shumë gra vendosin të fillojnë të marrin kontraceptivë hormonal : më anë  të cilave përjetohen perioda më të lehta dhe më të rregullta, më pak dhimbje dhe simptoma të reduktuara të  PMS.

Vitet e 30’ta

Për pjesën më të madhe, periodat  duhet të jenë shumë të parashikueshme dhe të qëndrueshme në këtë dekadë, thotë Dr Streicher. Simptoma të tilla si një rrjedhje papritur e rëndë ose dhimbje më intensive sesa dhimbjet e zakonshme mund të jenë një shenjë e një çështjeje më të madhe. Rritjet beninje të quajtura fibroide, të cilat mund t’ju lënë me gjakderdhje më të rëndë për shembull. Dhe endometrioza, e cila shpesh është e shënuar nga dhimbja e e keqe që mund të zgjasë gjatë gjithë muajit, gjithashtu diagnostikohet shpesh kur një grua është në moshën 30-vjeçare.

Një tjetër ndikim që ndodhë zakonisht në 30tat? Lindja e fëmijëve. Periodat  juaj zakonisht nuk rifillojnë deri në gjashtë javë pas lindjes nëse nuk jeni duke ushqyer fëmijën me gji, dhe nëse jeni duke ushqyer me gji, koha kur ato fillojnë  derisa të ndaloni ose të zvogëloni sasinë e kohës kur jeni duke u infektuar”. Për më tepër, dhënia e gjirit të një fëmije mund të çojë në ndërrime afatgjata në ciklin tuaj.

“Shumë gra do të ju tregojnë se pasi ata kanë kaluar nëpër shtatzëni, dhimbjet  e tyre zvogëlohen dukshëm. Kjo mund të shkaktohet nga shumë faktorë, por që kur hapja e qafës së mitrës bëhet pak më e madhe keni kontraktime më  të vogla të mitrës.

Vitet e 40’ta  “ E parashikueshme është se asgjë nuk është e parashikueshme”

Mosha  kur hyni ne fazën para menopauzës e cila përcillet me ndryshime të mëdha hormonale. Gjatë kësaj kohe, zakonisht 8 deri në 10 vjet para menopauzës (e cila zakonisht ndodh në 50-tat e hershme), trupi juaj përgatitet për vijën e finishit.

Ndryshimet e hormoneve shkaktojnë që ovulacioni të jetë më i parregullt dhe luhatshmëria e nivelit të estrogjenit do të thotë që mund të filloni të përjetoni ndalesa  ose rrjedhje më të rënda. Gjërat që gjithmonë thuhen për simptomat e perimenopauzës mund t’i përmbledhim me një frazë që “ e parashikueshme është se asgjë nuk është e parashikueshme”.

Vetëm mos harroni, edhe nëse ovulacioni është i çrregullt, ju mund të mbeteni shtatzënë. Një grua nuk është në menopauzë derisa periodat e saj kanë pushuar së paku një vit. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Trendi i ri në TikTok, vendosni bronzer në vend të korrektorit - mund t'ju duket e çuditshme por rezultati do t'ju habisë

Trendi i ri në TikTok, vendosni bronzer në vend të korrektorit - mund t'ju duket e çuditshme por rezultati do t'ju habisë

Femra
I keni shkulur më shumë seç duhet vetullat dhe doni t'i rinovoni ato? Ndiqni këta tre hapa

I keni shkulur më shumë seç duhet vetullat dhe doni t'i rinovoni ato? Ndiqni këta tre hapa

Këshilla Estetike
Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Modeli i flokëve të saj u shpall më i miri në Instagram nga “Vogue”: Si të arrini një dukje verore

Modeli i flokëve të saj u shpall më i miri në Instagram nga “Vogue”: Si të arrini një dukje verore

Flokë dhe stil
Jennifer Lopez tregoi se si të mbathni sandale japoneze me rripa këtë verë

Jennifer Lopez tregoi se si të mbathni sandale japoneze me rripa këtë verë

Moda
Pesë arsyet pse keni kruarje të vazhdueshme vagjinale

Pesë arsyet pse keni kruarje të vazhdueshme vagjinale

Kalo në kategori