LAJMI I FUNDIT:

Më shumë se 40 medie ruse ngrenë zërin kundër shtypjes nga Kremlini

Më shumë se 40 medie ruse ngrenë zërin kundër shtypjes nga Kremlini

Në Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit të Gazetarëve më shumë se 40 medie ruse kanë filluar aksionin për solidarizimin me gazetarët rusë, të cilat Ministria e Drejtësisë së Rusisë i ka përfshirë në listën e “agjentëve të huaj”.

Reklama

Në mesin e mediumeve ruse që janë solidarizuar është Novaya Gazeta, Mediazona, Dozhd, MeduzaTV2, The Bell dhe Republic, ku një pjesë e tyre edhe janë listuar si medie me financim të huaj.

Mediet që janë pjesë e solidarizimit gjatë gjithë ditës do të postojnë materiale në ueb faqe dhe në rrjetet sociale, ku këto materiale do të përmbajnë njoftimin ku thuhet se janë “agjentë të huaj”, njoftim janë të obliguar ta vendosin në çdo shkrim të publikuar.

Deri me tani në Rusi, 47 persona dhe organizata janë futur në listën e medieve “agjent të huaj”, ku rreth dy të tretat janë përfshirë në këtë listë nga prilli 2021.

Gazetarët dhe shoqatat e gazetarëve edhe më herët kanë ngritur zërin, duke kërkuar nga autoritetet ruse që të rishikojnë listën e “agjentëve të huaj” dhe për të ndaluar persekutimin e gazetarëve.

Në përgjigje të apelit të gazetarëve, sekretari për shtyp i Presidencës ruse, Dimitry Peskov është shprehur se ligji për “agjent të huaj” duhet të vazhdojë të funksionojë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rusia e para, Serbia e treta në Evropë sipas Indeksit Global të Krimit të Organizuar

Rusia e para, Serbia e treta në Evropë sipas Indeksit Global të Krimit të Organizuar

Serbia
Kalo në kategori