LAJMI I FUNDIT:

Shqipëria me taksa të ulëta për mjetet elektrike, Balluku: Zëvendësoni makinat me lëndë djegëse

Shqipëria me taksa të ulëta për mjetet elektrike, Balluku: Zëvendësoni makinat me lëndë djegëse

Ministrja shqiptare e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku iu bërë thirrje sot qytetarëve që të zëvendësojnë makinat me lëndë djegëse me makina elektrike.

Reklama

Gjatë prezantimit të autobusët e rinj elektrik që i shtohen transportit publik në Tiranë, Balluku ka thënë se qeveria stimulon me taksa më të ulëta këdo që kalon tek teknologjia e re e makinave, pra tek mjetet elektrike.

“Rimbursojmë çdo tarifë regjistrimi për herë të parë për mjetet elektrike duke zeruar tarifat e kontrollit fizik, leje qarkullimi kombëtare, certifikatë pronësie dhe targat”, u shpreh Balluku.

“Kemi ndërmarrë një sërë iniciativash për të nxitur transportin e gjelbër, miqësor me mjedisin, duke krijuar në këtë mënyrë kushte sa më të mira për të gjithë qytetarët të cilët zgjedhin të udhëtojnë përmes mjeteve të transportit publik”, ka thënë ministrja në një njoftim në Facebook pas prezantimit të autobusëve elektrikë. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Lajme
Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Siguri
Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Politikë
Tensionet në veri, Vuçiq paralajmëron bisedime me serbët në Kosovë

Tensionet në veri, Vuçiq paralajmëron bisedime me serbët në Kosovë

Lajme
Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Dukagjini
Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Lajme
Kalo në kategori