LAJMI I FUNDIT:

Shqipëria në garën e armatimeve, deri në vitin 2033 do shpenzohen 1.8 miliardë euro

Shqipëria në garën e armatimeve, deri në vitin 2033 do shpenzohen 1.8 miliardë euro

Ushtria shqiptare i është bashkuar garës së armatimeve.

Qeveria ka propozuar një strategji afatgjatë për rilindjen e këtij sektori ku po mendon që deri në 2033-in të shpenzojë deri në 181 miliardë lekë ose 1.8 miliardë euro.


Për herë të parë në buxhetin e këtij viti qeveria shqiptare plotësoi detyrimin si anëtare e NATO duke harxhuar 2% të PBB-së së saj për fuqizimin e ushtrisë, ndërsa në strategjinë e nxjerrë për konsultim publik parashikohet që ky ritëm të mbahet për çdo vit, deri sa në 2033-shin të arrijë në 2.83% të PBB-së.

Në rilindjen e ushtrisë parashikohet të shtohet me 100 numri i forcave luftarake aktive, por përtej kësaj qeveria do të investojë në armatime modern ku përfshihen dronët pa pilot, krijimin e sistemit anti-dron apo blerjen e helikopterëve të rinj Black Hawk. Nga vlera e parashikuar e investimeve, Forcat Ajrore do të marrin fondet më të mëdha ndjekur nga ato detare dhe më pas tokësore, ndërsa pas nuk mbetet as komanda mbështetëse.

Strategjia përfshin një rijetësim të bazave ushtarake ku pritet do të investohet në garnizonet Zall-Herr, Ferraj e Pezë Helmës. Po ashtu, parashikohet ndërtimi i infrastrukturës stërvitore në Pajet, Bizë dhe në Mnelë. Në listën e investimeve është edhe zhvillimi i infrastrukturës pritëse dhe akomoduese portuale dhe aereoportuale në Porto Romano dhe bazën detare Pashaliman. Përveç bazës së NATO në Kuçovë pritet të modernizohet edhe Bazës Ajrore Farkë.

Një aspekt i rëndësishëm është investimi në mbrojtjen kibernetike ushtarake ku një nga projektet më të rëndësishme është ngritja e sistemit “Nato Sekret” që e vendos Shqipërinë në të njëjtin nivel teknologjie me aleatët./Top Channel

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

KFOR-i mohon se ndërmjetësuan për largimin e paramilitarëve serbë nga Banjska

Siguri
Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Paradite polic, pasdite sigurim në diskotekë – IPK po i heton këto raste

Lajme
Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Turistët nga Kosova braktisin Durrësin pas liberalizimit të vizave

Lajme
Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Muharremi bën analizën e popullsisë: Po del që nga 2011-ta, Kosovën e lëshuan për çdo vit 40 mijë persona

Sociale
Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Nga drama e eksodit, deri tek suksesi i shqiptarëve në Itali - Rama kryen edhe vallen e dytë kuqezi

Lajme
Rohde e Guerot te vila romake në Klinë: Shumë vende arkeologjike ende nuk janë eksploruar

Rohde e Guerot te vila romake në Klinë: Shumë vende arkeologjike ende nuk janë eksploruar

Lajme
Kalo në kategori