LAJMI I FUNDIT:

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët
Reklama

Policia ka arritur ta shpëtojë një grua e cila për 25 vite qëndroi e mbyllur në një dhomë të errët në kryeqytetin e Afganistanit, ka njoftuar ministria talibane e Punëve të Brendshme.

Gruaja është mbajtur në hapësirën plot me mbeturina, ku fotografitë e publikuara nga ministria shfaqin tmerrin. Thuhet se ushqimin ia kishin dhënë përmes dritares, transmeton Telegrafi.


“Po ndihet e pasigurt dhe e frikësuar kur sheh njerëz tjetër”, tha zëdhënësi i ministrisë Abdul Matin Kani – duke përshkruar torturat e gruas.

Ajo tani po shërohet në spitalin e Kabulit si pasojë e probleme psikike dhe lëndimeve trupore. E si rezultat i kequshqyerjes, ka probleme edhe me aneminë, thonë mjekët që po e përcjellin gjendjen e saj shëndetësore.

Prej vitesh është keqtrajtuar pas ndarjes nga burri i parë. E policia afgane ka bërë të ditur se katër anëtarë të familjes së saj janë arrestuar, përfshirë vëllain. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori