Të paktën 500,000 njerëz mund të infektohen me voronavirus në Wuhan, Kinë – epiqendra e shpërthimit vdekjeprurës – deri në kohën kur numri i rasteve rritet brenda javëve të ardhshme, sugjeron një raport i ri. 

Sëmundja ka mbytur më shumë se 1.300 njerëz dhe ka infektuar mbi 64,000. Deri më tani, raste janë raportuar në të paktën 28 vende të tjera. Një shumicë e madhe e vdekjeve kanë ndodhur në provincën Hubei, ku Wuhan është kryeqyteti, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët në Londër bashkuan një model matematikor në mënyrë që të vlerësojnë transmetimin e virusit në Wuhan.

Sipas analizave të tyre, sëmundja ka të ngjarë të arrijë kulmin nga mesi i shkurtit deri në fund të tij, megjithëse ka ende paqartësi rreth kur dhe sa i gjerë mund të jetë kulmi. Studiuesit kanë bazuar parashikimet e tyre në supozimet rreth virusit, duke përfshirë që periudha standarde e inkubacionit është 5.2 ditë dhe se popullsia e Wuhan në rrezik ishte afërsisht 10 milionë njerëz.

Adam Kucharski, një profesor i asociuar i epidemiologjisë së sëmundjes infektive në qendrën e kërkimit, i tha Bloomberg se bazuar në të dhënat aktuale, sëmundja ka të ngjarë të ketë një “prevalencë kulmi” prej 5% të popullsisë së Wuhan.

Sipas Kucharski, kjo mund të përkthehet të paktën një në çdo 20 njerëz të qytetit duke u infektuar nga koha kur maja e virusit, ose rreth 500,000 njerëz.

Që nga mbrëmja e së dielës, qeveria Hubei vlerësoi se ka pasur gjithsej 29.631 raste të virusit në provincën Hubei, përfshirë 16.902 në Wuhan. Qeveria vlerësoi se shkalla e vdekshmërisë për sëmundjen në qytetin Wuhan ishte afërsisht 4%, që nga e diela.

Autoritetet kineze kanë futur në karantinë qytetin Wuhan dhe rreth 20 qytete të tjera kineze në mënyrë që të frenojnë përhapjen e sëmundjes, duke çuar në një bllokim të rreth 60 milionë njerëzve. Si numri i vdekjeve ashtu edhe numri i pacientëve të infektuar tejkalojnë ato të shpërthimit të SARS në 2003.

Organizata Botërore e Shëndetit muajin e kaluar e shpalli shpërthimin një emergjencë të shëndetit publik, dhe presidenti Kinez Xi Jinping tha që virusi paraqet një “kërcënim të rëndë”. /Telegrafi/