Gjegjësisht, Menaxheri i Përgjithshëm i AstraZenecas ka ndërtuar një shtëpi të re në lagjen luksoze të Mosman (Mosman) në Sydney.

Zgjidhja është një lloj australian, Beverly Hills, dhe ai pagoi rreth tetë milionë dollarë për ndërtesën e re.

Pascal Soriot (61) aktualisht është në Evropë, siç tha menaxheri i kompanisë së marrëdhënieve me publikun kohët e fundit, por kjo nuk e ndaloi gruan e tij të vendoste gjërat e tyre në një vilë me katër dhoma këtë javë, e cila, ndër të tjera, ka një bodrum të madh, një kinema në shtëpi dhe palestër.

Paga e drejtorit të AstraZenecas është 27.5 milionë dollarë, kështu që, siç pritej, ai nuk kishte pse të merrte një hua për vilën. Megjithëse është shkruar shumë rreth asaj se si kjo kompani e pestë më e madhe farmaceutike në botë i jep atij shumë para, ai një herë deklaroi se ka pagën më të ulët nga të gjithë drejtorët në degën e tij, raporton afr.

Soriot bleu shtëpinë e re nga investitori i pasurive të patundshme Phil Arnold dhe gruaja e tij, Michelle, dhe ndërtesa ishte në pronësinë e tyre që nga viti 2005, kur ata e blenë atë për 3.95 milionë dollarë.

Drejtori i Astras përndryshe ka shtetësi të dyfishtë; franceze dhe australiane. Fëmijët dhe nipërit e tij sot jetojnë në Australi. Në mars të këtij viti, ai i tha medias australiane se ai mbrojti me forcë që vaksina të prodhohej në Australi sepse dëshironte të siguronte pavarësinë strategjike të atij vendi, transmeton Telegrafi.

“Është vendi im dhe unë doja të sigurohesha që njerëzit këtu të mbrohen mirë”, tha ai për revistën The Age.

Soriot është një blerës i apasionuar i pasurive të patundshme. Në vitin 2013, ai bleu një shtëpi në periferi të Sydneyt, lagjja Lavender Bay, dhe pagoi 3.5 milionë dollarë për të.

Ai ka tre vëllezër dhe të gjithë janë mjekë, dhe ai ka qenë në industrinë farmaceutike që nga viti 1982.

Ai i do kafshët, kështu që ai në të vërtetë filloi karrierën e tij, duke studiuar mjekësi veterinare dhe puna e parë që bëri ishte – një veteriner për kuajt. Ai deklaroi se do ta kishte bërë atë edhe sot nëse nuk do të kishte qenë drejtori. Më vonë, në arsim, ai u përqendrua në biznes dhe studioi financa, jo vetëm anatomi.

Ai bëri punë të ndryshme në Tokio, Amerikë dhe Australi, ku qëndroi. Ai bëri hapat e tij të parë në industrinë farmaceutike në Sanofi, Francë, ku ishte kreu i tregut amerikan.

Shumë e quajnë atë njeriu që shpëtoi AstraZeneca – kompania dikur donte të blinte Pfizer, por Soriot e kundërshtoi me forcë.

Ai është një adhurues i madh i Greta Thunberg dhe punon për të siguruar që Astra të mos lërë asnjë gjurmë karboni. /Telegrafi/