LAJMI I FUNDIT:

Sekrete intimiteti: Çfarë fshehim nga partnerët tanë dhe pse

Sekrete intimiteti: Çfarë fshehim nga partnerët tanë dhe pse

Kur njerëzit përshkruajnë tiparet që ata duan në një partner romantik, sinqeriteti zakonisht vjen në krye të listës

Reklama

Sidoqoftë, edhe pse duam partnerë që gjithmonë do të na tregojnë të vërtetën, shumë prej nesh fshehin gjëra në marrëdhëniet tona, veçanërisht për jetën seksuale.

Pra, sa njerëz po mbajnë sekrete seksuale? Çfarë po fshehin? Dhe pse po e mbajnë këtë informacion nga partnerët e tyre?

Një studim i fundit i botuar në revistën Sexuality & Culture u përpoq të zbulonte. Studiuesit anketuan 195 studentë për sekretet e tyre seksuale, shkruan Psychology Today.

Pjesëmarrësit përfunduan një sondazh prej 39 pyetjesh në lidhje me numrin dhe llojin e sekreteve seksuale që ata mbanin, arsyet e tyre për të fshehur këtë informacion dhe përvojat e mëparshme kur i kishin zbuluar ato sekrete.

Rezultoi se më shumë se një e treta e pjesëmarrësve (36%) thanë se kishin të paktën një sekret seksi në lidhjen e tyre aktuale ose më të fundit romantike. Sidoqoftë, më shumë se gjysma (55%) thanë se i kishin zbuluar një sekret seksual një partneri në një moment në të kaluarën.

Pjesëmarrësit raportuan se kishin sekrete për një gamë të gjerë arsyesh; megjithatë, llojet e sekreteve që njerëzit mbanin ndryshonin bazuar në gjininë e tyre.

Për gratë, gjërat më të zakonshme që ato i fshihnin partnerëve të tyre ishin:

1) histori të viktimizimit seksual
2) tradhtia ndaj një partneri në të kaluarën
3) interesi për sadizëm, mazokizëm, etj
4) përdorimi i pornografisë
5) shijimi i lodrave seksuale

Gjërat më të zakonshme që fshihnin për burrat përfshinin:

1) përdorimin e pornografisë
2) më parë kishin provuar seksin treshe
3) tradhtia ndaj një partneri në të kaluarën

Arsyet e burrave dhe grave për të mbajtur sekrete seksuale gjithashtu ndryshuan. Në mënyrë të veçantë, gratë kishin më shumë gjasa të raportonin mbajtjen e sekreteve sepse mendonin se partnerët nuk do t’i kuptonin; në të kundërt, burrat kishin më shumë gjasa të mbanin sekrete sepse mendonin se partnerja nuk do ta pranonte sjelljen e tyre.

Arsye të tjera për të mbajtur sekrete seksuale përfshinin frikën se partneri i tyre do t’ua zbulonte sekretin të tjerëve, kishin turp dhe shqetësoheshin se kjo do t’i jepte fund marrëdhënies.

Kur sekretet u zbuluan, kjo ndodhi më së shpeshti përmes një diskutimi ballë për ballë, i ndjekur nga zbulimi përmes telefonit ose mesazheve me tekst. Sidoqoftë, disa pjesëmarrës raportuan se sekretet e tyre u zbuluan nga të tjerët (përfshirë miqtë, anëtarët e familjes dhe ish), që ato u shfaqën në rrjetet sociale, ose u zbuluan aksidentalisht.

Pjesa më e madhe e njerëzve raportuan përvoja pozitive kur zbuluan sekretet seksuale. Ata thanë se ndiheshin të lehtësuar dhe se partneri i kishte vlerësuar se thanë të vërtetën. Megjithatë, kishte edhe raste mosmiratimi dhe keqardhjeje, që përfundonin edhe në ndarje.

Është e mundur (dhe ka të ngjarë) që llojet e sekreteve seksuale që mbajnë njerëzit (dhe arsyet e tyre për t’i pasur ato) mund të ndryshojnë me moshën, por ky është një kufizim i studimit, citon Anabel.

Thënë kjo, këto zbulime sugjerojnë se nuk është e pazakontë që njerëzit të mbajnë sekrete seksuale në marrëdhëniet e tyre dhe se ka arsye të panumërta për të mbajtur disa informacione të prapambetura.

Sidoqoftë, fakti që njerëzit raportuan përvoja më pozitive sesa negative duke ndarë sekretet e tyre sugjeron që shpesh ka përfitim dhe vlerë për të qenë të sinqertë për të kaluarën tuaj seksuale.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Testi i IQ-së që duhet të kalojë çdo agjent i FBI-së: Marrin të njëjtat pilula, viktima gjithmonë vdes, jo vrasësi - Si?

Stil
Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Femrat që e kanë të vështirë të mbajnë lidhje dashurie janë të lindura në tri shenja të horoskopit

Astrologji
Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Si t’i lani jastëkët në rrobalarëse pa e humbur formën e tyre?

Bëje vet
A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

A mund të thyeni rekordin? Vetëm dy fotografi janë identike, zbuloni se cila janë ato

Stil
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Pjesa e dytë: Testin të cilin duhet ta kalojnë agjentët e FBI-së për t’u pranuar

Lifestyle
Kalo në kategori