LAJMI I FUNDIT:

Samsung prezanton linjën e re të laptopëve Galaxy Book3, ja specifikat

Samsung prezanton linjën e re të laptopëve Galaxy Book3, ja specifikat

Samsung ka prezantuar linjën e re të laptopëve Galaxy Book3.

Siç nënkupton edhe emri i tyre, këta laptopë janë vazhdim i pajisjeve GalaxyBook2 që Samsung lansoi vitin e kaluar, transmeton Telegrafi.

Pajisjet Book3 janë dukshëm të ngjashme me paraardhësit e tyre Book2 në shumë mënyra; ndryshimet më të mëdha janë tek procesorët dhe ekranet.

Linja Book3 përfshin procesorët Core të gjeneratës së 13-të të Intel-it, si dhe një ekran të ri që Samsung e quan Dynamic AMOLED 2X Display.

Paneli është përdorur tashmë në linjën telefonike Galaxy, dhe “2X” thjesht tregon një shpejtësi rifreskimi 120 Hz.

Panelet do të kenë gjithashtu rezolucion 2880 x 1800 dhe një raport pamjeje 16:10 në të gjithë modelet. Kjo do të jetë më e gjatë dhe më e gjerë se ekranet 16:9 që kishte linja Galaxy Book2. Dhe, natyrisht, ato janë OLED, me të gjitha ngjyrat e ndezura, kënde të gjera shikimi, kohë të shpejta reagimi dhe të zeza të thella që vijnë me atë teknologji.

Reklama

Modelet e prezantuara dje përfshijnë një Galaxy Book3 Pro në madhësi 14 inç dhe 16 inç, si dhe një Galaxy Book3 Pro 360 16 inç. Linjat e mëparshme Galaxy Book kanë përfshirë modele jo-Pro, por asnjë nuk duket të jetë shpallur në këtë kohë.

Një model krejt i ri, Galaxy Book3 Ultra, është njoftuar gjithashtu, megjithëse nuk ka ende një datë të lansimi. Ky do të jetë një model më i shtrenjtë dhe me fuqi më të lartë me një GPU Nvidia GeForce RTX 3070 brenda, që do të konkurrojë me MacBook Pro të shpallur së fundmi nga Apple.

Në të kaluarën, ne kemi gjetur që pajisjet Galaxy Book të jenë disa nga laptopët më të mirë në kategorinë ultraportable. Ato janë mjaft të lehta dhe – siç mund të prisni nga pajisjet Samsung – ato kanë ekrane shumë të mira. Ne presim që ekranet me rezolucion më të lartë dhe me rifreskim më të lartë do të krijojnë një përvojë të mirë multimediale, por pyetja se si funksionojnë procesorët e rinj të gjeneratës së 13-të do të duhet të presim për rishikime të plota.

Reklama

Book3 Pro do të fillojë me 1,449,99 dollarë, Book3 Pro 360 do të fillojë me 1,899,99 dollarë dhe Ultra do të fillojë nga 2,399,99 dollarë. Këto modele janë për paraporosi tani dhe do të jenë të disponueshme për blerje më 17 shkurt. /Telegrafi/