LAJMI I FUNDIT:

Sa kohë duhet të ushtroni që kjo të shndërrohet në shprehi

Sa kohë duhet të ushtroni që kjo të shndërrohet në shprehi
(Foto: Pexels)

Sipas një studimi të botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences, zhvillimi i një rutine të qëndrueshme ushtrimesh kërkon kohë

Koha që duhet për të krijuar një shprehi për të shkuar në palestër është ndoshta më e gjatë sesa do të dëshironit, rreth gjashtë muaj, sipas hulumtimit.

Studimi, i udhëhequr nga studiues nga Caltech, Universiteti i Çikagos dhe Universiteti i Pensilvanisë, hetoi formimin e zakoneve duke përdorur mjete të mësimit të makinerive që gjurmonin sjelljet e mijëra njerëzve. Studimi mati gjithashtu se sa kohë u duhet punonjësve të kujdesit shëndetësor për të zhvilluar praktikat e larjes së duarve.


Për pjesën e fitnesit , studiuesit gjurmuan modelet e rrëshqitjes së simboleve të palestrës të 30.000 njerëzve që shkuan në zinxhirin e fitnesit, 24 Hour Fitness, për katër vjet.

Ushtrimet e shpinës që heqin shtresat yndyrore – si të humbni peshë në zonën e ijëve
Lexo po ashtu Ushtrimet e shpinës që heqin shtresat yndyrore – si të humbni peshë në zonën e ijëve

Rezultatet treguan se duhet rreth gjysmë viti që njerëzit të krijojnë një zakon të qëndrueshëm në palestër.

“Unë mendoj se ka disa zakone që janë më automatike dhe disa që kërkojnë më shumë përpjekje. Dhe mendoj se stërvitja është një nga ato që kërkon më shumë përpjekje”, ka theksuar në të këalurën Jamie Shapiro, profesor i sportit dhe psikologjisë së performancës në Universitetin e Denverit.

Shprehitë që mund ta sabotojnë fshehurazi humbjen në peshë
Lexo po ashtu Shprehitë që mund ta sabotojnë fshehurazi humbjen në peshë

/Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fëmijët e talentuar kanë katër karakteristika, pohon ekspertja

Fëmijët e talentuar kanë katër karakteristika, pohon ekspertja

Fëmija juaj
Kombinimi më i mirë veror për femrat mbi 50 vjeçe: Fsheh të gjitha të metat dhe ju bën të dukeni më të reja

Kombinimi më i mirë veror për femrat mbi 50 vjeçe: Fsheh të gjitha të metat dhe ju bën të dukeni më të reja

Moda
Kush do ta kishte menduar: Ja sa kohë u duhet femrave që të mërziten nga seksi me të njëjtin mashkull

Kush do ta kishte menduar: Ja sa kohë u duhet femrave që të mërziten nga seksi me të njëjtin mashkull

Në çift
Truku gjenial, mësoni nëse xhinset ju bien 'tamam' pa i provuar fare

Truku gjenial, mësoni nëse xhinset ju bien 'tamam' pa i provuar fare

Keshilla Modë
Metoda me lugë për aplikimin e hijes, jep rezultatin që ju dëshironi

Metoda me lugë për aplikimin e hijes, jep rezultatin që ju dëshironi

Femra
Mos e vishni bluzën në këtë mënyrë, transformojeni shpejt me vetëm një llastik flokësh

Mos e vishni bluzën në këtë mënyrë, transformojeni shpejt me vetëm një llastik flokësh

Femra
Kalo në kategori