LAJMI I FUNDIT:

Rusia nis hetimet ndaj kreut të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin

Rusia nis hetimet ndaj kreut të grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin

Kreu i grupit mercenar rus Wagner po hetohet për nxitje të rebelimit pasi akuzoi ushtrinë ruse për një sulm vdekjeprurës me raketa ndaj trupave të tij.

Yevgeny Prigozhin tha se “e keqja” në udhëheqjen ushtarake duhet të ndalet dhe u zotua të “marshojë për drejtësi”, transmeton Telegrafi.


Autoritetet kanë mohuar sulmin dhe kanë kërkuar që ai të ndalojë “veprimet e paligjshme”.

Prigozhin: Forcat ruse vranë një numër të madh të ushtarëve tanë pas sulmeve në kamp
Lexo po ashtu Prigozhin: Forcat ruse vranë një numër të madh të ushtarëve tanë pas sulmeve në kamp

Presidenti rus Vladimir Putin është në dijeni të situatës dhe po merreshin të gjitha masat e nevojshme, tha zëdhënësi i tij.

Grupi Wagner është një organizatë paraushtarake që ka luftuar përkrah forcave ruse në Ukrainë. Në muajt e fundit, Prigozhin është bërë gjithnjë e më i zëshëm në kritikat e tij ndaj udhëheqjes ushtarake të Rusisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Sekuestrimi i anijes 'izraelite': Irani i dërgon mesazh aleatëve të Izraelit

Azia
A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

A po fillon përshkallëzimi i luftës në Lindjen e Mesme - Irani konfiskon një anije “të lidhur me Izraelin”, reagon Tel Avivi

Azia
Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Dalin pamjet e reja në Sydney, policia e vetme vret sulmuesin që vrau të paktën pesë persona

Australia
Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Irani po pozicionon mjetet ushtarake

Azia
Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Përfundon operacioni i shpëtimit pas aksidentit në një teleferik në Turqi - detajet dhe pamjet e fundit nga vendi i ngjarjes

Turqia
Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Momenti kur një i ri e pengon të dyshuarin për sulm me thikë në Sydney - ai konsiderohet heroi i ri i Australisë

Australia
Kalo në kategori