LAJMI I FUNDIT:

Rrëzohet aeroplani, zëvendëspresidenti i Malavi dhe nëntë të tjerë raportohen të vdekur

Rrëzohet aeroplani, zëvendëspresidenti i Malavi dhe nëntë të tjerë raportohen të vdekur

Zëvendëspresidenti i Malavi dhe nëntë të tjerë kanë vdekur në një aksident aeroplani, ka thënë presidenti i vendit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aeroplani – me Saulos Chilima, gjashtë pasagjerë të tjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit ushtarak – “doli nga radari” pasi u largua nga kryeqyteti, Lilongwe, të hënën në mëngjes.

Qindra ushtarë, oficerë policie dhe roje pyjore po kërkonin aeroplanin pasi u zhduk gjatë fluturimit 45-minutësh nga Lilongwe në qytetin e Mzuzu.

Dhe ai u gjet i shkatërruar në një pjesë malore të pyllit Chikangawa, tha të martën presidenti i Malavi, Lazarus Chakwera.

Ai shtoi: “Jam thellësisht i pikëlluar, më vjen keq t’ju informoj të gjithëve se ka rezultuar të jetë një tragjedi e tmerrshme”.

“Ekipi i kërkim-shpëtimit ka gjetur aeroplanin pranë një kodre… ata e kanë gjetur atë të shkatërruar plotësisht pa të mbijetuar”.

Ai tha gjithashtu se kontrollorët e trafikut ajror i thanë aeroplanit të mos tentonte një ulje në aeroportin e Mzuzu për shkak të motit të keq dhe dukshmërisë së dobët.

Pasi i kërkoi aeroplanit të kthehej pas Lilongwe, Chakwera tha se kontrolli i trafikut ajror humbi kontaktin me aeroplanin dhe ai u zhduk nga radarët. /Telegrafi/