LAJMI I FUNDIT:

Rikthehen fluturimet sipas orarit në Aeroportin “Adem Jashari”, nuk përjashtohet rikthimi i mjegullës

Rikthehen fluturimet sipas orarit në Aeroportin “Adem Jashari”, nuk përjashtohet rikthimi i mjegullës

Për shkak të mjegullës së dendur, disa fluturime dhe aterime u anuluan në Aeroportin e Prishtinës. Por, sot gjithçka shkoi sipas planifikimit. Megjithatë, nuk u përjashtua që në ditët në vijim të ketë edhe anulime apo shtyrje të tjera.

Ndonëse për shkak të mjegullës mbrëmjen e së enjtes u anuluan disa fluturime  nga Prishtina dhe në Prishtinë, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, të premten fluturimet i janë kthyer orarit të rregullt por me disa vonesa.

“Mbrëmë kemi pasur anulim të dy fluturimeve. Njëri ishte i Turkish Airlines tjetri i Pegasus. Këto fluturime kanë has në vështirësi në arritje dhe shkaku i mjegullës janë kthyer në vendin e nisjes…Sot kemi pasur disa vonesa të vogla, por tjerat kanë shkuar me kohë”, deklaroi Bujar Gashi.

Reklama

Sipas Bujar Gashit nga Zyra për Marrëdhënie me Publikun në LIMAK në rast se mund të ketë anulime të tjera në ditët e ardhshme, zgjidhje për udhëtarët është aeroporti i Shkupit.

“Fluturimet që hasin në vështirësi për shkak të mjegullës do të aterojnë në Shkup si aeroporti më i afërt, ndërsa udhëtarët do të barten me autobusë”, shtoi më tej Bujar Gashi, përcjell Telegrafi.

Ndërkaq në një përgjigje me shkrim për RTV Dukagjini, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës nuk përjashton mundësinë e rikthimit të mjegullës.

“Nuk përjashtohen mundësitë për mjegull, sidomos në orët e para dhe mbrëmjeve. Kjo vjen si pasojë e inversionit termik dhe disa parametrave fizikë. Aeroporti i Prishtinës atakohet më shpesh nga mjegullat, sepse në atë zonë kemi ujëra nëntokësore dhe strukturën e tokës qernozem”, thuhet në përgjigjen e IMK.

Reklama

Si shkak i mjegullës së dendur që ka përfshirë pjesën e Prishtinës të enjten janë shkaktuar probleme në qarkullimin ajror meqë rast janë anuluar disa fluturime. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Mirë se vini në Telegrafin e ri - Shokun që ka ndryshuar!

Lajme
Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Pasi e quan kriminel lufte presidentin serb, Sanduloviq: Vuçiq mund të shkojë në Kosovë kur ta pranojë masakrën e Reçakut dhe të kërkojë falje

Lajme
Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Tentim grabitje në Pejë, pronari i argjendarisë neutralizon grabitësin

Kronika e Zezë
Qeveria miraton plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për tatim në pronë të paluajtshme, përfshihet edhe falja tatimore për vitin 2023

Qeveria miraton plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për tatim në pronë të paluajtshme, përfshihet edhe falja tatimore për vitin 2023

Lajme
Brenda ambienteve të “Prishtina Mall”, qendrës më të madhe tregtare në vend, është hapur Libraria “Dukagjini”

Brenda ambienteve të “Prishtina Mall”, qendrës më të madhe tregtare në vend, është hapur Libraria “Dukagjini”

Lajme
Hapet

Hapet "Baubox", shitorja e parë në Tetovë që shet produkte për nevojat shtëpiake

Marketing
Kalo në kategori