LAJMI I FUNDIT:

Revista prestigjioze Dwell me një storie shumë të veçantë për çiftin Ali Fraenkel e Mentor Dida dhe kompaninë Muza

Revista prestigjioze Dwell me një storie shumë të veçantë për çiftin Ali Fraenkel e Mentor Dida dhe kompaninë Muza
(Foto: dwell)
Reklama

Në kryeqytetin e Kosovës, një çift ka krijuar një strehë të mikpritjes – kështu nis tregimin revista Dwell – një ndër revistat më të mira në botë për interior design, në botimin e muajit shtator/tetor.

Ali Fraenkel dhe Mentor Dida përgatiten për një nga takimet e shumta që organizojnë në apartamentin e tyre nën çati në Prishtinë, Kosovë. Të vetë-përshkruar ‘ndryshues’, ata rregullisht hapin shtëpinë e tyre për 20 ose më shumë njerëz për takime me muzikë live nga artistë vendas ose mysafirë, si Uta Ibrahimi, femra e parë shqiptare që u ngjit në malin Everest.

Çifti ka punuar me dizajneret Fitore Syla dhe Njomza Havolli të firmës lokale Muza për të krijuar një ekuilibër të hapësirave të hapura dhe intime. “Mbledhja e njerëzve është thirrja jonë e përbashkët”, thotë Ali.Komplekset e apartamenteve të reja në kryeqytetet evropiane shpesh ndjekin një skenar për të ardhur keq: ato ngrihen mbi rrugë sipërfaqësore, duke veshur dritare të gjata dhe veshje të zeza çeliku nga jashtë. Brenda, ato janë të freskëta dhe të pastra me mure të bardha, dysheme me parket dhe aq shumë nuanca gri. Kjo estetikë është në modë, sigurisht, por mund të jetë e ftohtë dhe joftuese. Dhe për konsulentin e biznesit dhe punës në grup, Alexandra “Ali” Fraenkel dhe folësin motivues, Mentor Dida, thjesht nuk do të bënte.

“Nëse do të më duhej të shkruaja një libër brenda natës për një temë, ajo do të ishte Nookology 101: Krijimi i qosheve komode ku ndiheni sikur mund të rrini jashtë gjithë ditën”, thotë Ali duke buzëqeshur. Ajo po na bashkohet nëpërmjet Zoom nga vendi i prindërve të saj në Rhinebeck, qyteti i vogël në veri të New Yorkut ku ajo u rrit. Në fund të telefonatës sonë, burri i Alit, Mentori, po përgatit një shërbim çaji në apartamentin e tyre nën çati në Prishtinë, Kosovë.

Mentori ia kalon gotat me çaj Njomza Havollit dhe Fitore Sylës, miqve të ngushtë të çiftit dhe bashkëthemeluesve të firmës së arkitekturës dhe interierëve, Muza. Ndërsa dizajnerët mbështeten në një divan me ngjyrë të gjelbër ulliri në hapësirën qendrore të banimit, ulëset e tyre janë përballë kuzhinës, ku kabineti është i përputhur me ngjyrën e kaltër në pllakat e guximshme të bëra me dorë, kaltër dhe të bardhë. Në të majtë të tyre, një hapje anash, me kuti kornizon një pamje në dhomën e ndenjes fqinje si një hark natyral; në të djathtë të tyre është këndi i leximit të Ali.


Një hark me formë të lirë ndan zonën e ndenjes nga strofulla (sipër), ku një mural me letër-muri shikon një divan nga Flexlux dhe një qilim nga Muza Rugs. Tavolina e kafesë, e bërë nga druri 100-vjeçar, përbëhet nga tre pjesë që mund të rregullohen në mënyra të ndryshme, duke përfshirë si një mbajtës të improvizuar laptop (majtas).

Këndi i leximit (përballë) ishte një kërkesë e veçantë e Ali. “Ajo donte një cep gjysmë të fshehur që ishte ende i lidhur me dhomën e ndenjës”, thotë Syla. “Është një vend i veçantë”.


Dhoma është e përmbytur në dritë natyrale dhe aroma e lëndës drusore të prerë, kanellës dhe flisë, një byrek tradicional me krep që Mentori e shërben me djathëra, pastë specash të pjekur dhe mish të pjekur. Ndjehet sikur mund të rrini këtu gjatë gjithë ditës.


Ndriçimet lozonjare dhe ngjyrat e pasura dallojnë dhomën e gjumit të çiftit dhe banjën me mure xhami. “Tundimet” e përsëritura në kornizën e krevatit, tavolinën anësore dhe kotësinë, të gjitha të dizajnuara nga Muza, “përfaqësojnë vazhdimësinë e ëndrrave dhe dëshirave”, thotë Syla.

Dhoma e meditimit (poshtë), e cila funksionon si dhomë mysafirësh, është këtu ku rimbushen Ali dhe Mentori. “Ne herë pas here kalojmë në modalitetin e vetmitarit dhe pushojmë një ose dy javë nga pritja”, thotë Mentori.


Për Ali dhe Mentorin, kjo është çështja: çifti kënaqet me organizimin e takimeve të mëdha, kryesisht të matura dhe ata janë të lumtur që kanë 20 ose më shumë të ftuar që diskutojnë rreth apartamentit të tyre prej 1.280 metrash katrorë. Ata ranë në dashuri me mbledhjet madhështore ndërsa ndanin Shabbat me Jeremy Levine dhe Valentina Raman, shoqet e shtëpisë së tyre në Uashington, D.C., ku u takuan në vitin 2016 ndërsa Mentori punonte atje. “Çdo të premte, familja e Jeremyt ftonte këdo që shihnin”, kujton Mentori. “U bë një ritual i bukur”.
“Ali dhe Mentori donin që shtëpia e tyre të ishte një vend për të gjithë, një vend i komunitetit”, shpjegon Syla. Por, ata donin që ajo të ishte e ndritshme dhe me ngjyra, dhe donin një shtëpi që ndihej si ata të dy.


Ali dhe Mentori ndajnë një të qeshur në zonën e ndenjes. Në fund të dhomës, dyert rrëshqitëse të xhamit të çojnë në tarracë, e cila është aq e madhe sa apartamenti dhe ofron hapësirë ​​shtesë argëtuese në muajt e ngrohtë.

Dollapi i kaltër në kuzhinë ishte përshtatur me porosi me pllakat e bëra me dorë nga Kreativ Qeramika. Përkundër përhapjes së ngjyrave të apartamentit, dyshemetë prej druri të fortë janë një element i ngrohtë dhe unifikues.


Dwell Magazine
Foto: Carol Sachs
Teksti: Nathan Ma
Artikull i sponzorizuar

Në trend Stil

Më shumë
Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Tri shenjat e horoskopit që pritet të përjetojnë ndryshime të mëdha deri në fund të vitit

Astrologji
Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Testi i pjekurisë mendore: E shihni fillimisht ujkun apo qengjin?

Stil
Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Duke përdorur këta përbërës natyralë, bimët në shtëpinë tuaj do të rriten më shpejt

Lule
Dëshironi të zgjoheni të freskët dhe të pushuar? Bëni vata detoksikimi që do t'ju rigjenerojnë

Dëshironi të zgjoheni të freskët dhe të pushuar? Bëni vata detoksikimi që do t'ju rigjenerojnë

Lifestyle
Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Bima e shtëpisë që mirëmbahet më lehtë: Ujitet një herë në dhjetë ditë dhe mund të zgjasë me dekada

Lule
Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Hëna e plotë te Binjakët: Zbulo se ç’do të ndodhë me shenjën tënde

Astrologji
Kalo në kategori