Shumë femra thonë që strijat nuk u pengojnë, mirëpo për shkak të tyre shpesh nuk ndihen mirë dhe në çdo mënyrë përpiqen t’i eliminojnë.

Lajm i mirë është që për zgjidhjen e këtij problemi nuk janë të nevojshme kremra dhe tretmanë të shtrenjtë, sepse ilaçin më të mirë me siguri e keni tashmë në shtëpinë tuaj, transmeton Telegrafi.

Është e njohur që patatet përmbajnë amidon, i cili ka veti zbutëse dhe qetësuese.

Patatja gjithashtu ka antioksidantë të cilët pengojnë dhe ngadalësojnë procesin e dëmtimit të qelizave dhe janë më të efektshëm në preventivën e agjentëve të cilët përdoren në luftë kundër dëmtimit të lëkurës.

Ju nevojiten:

– një patate e madhësisë mesatare,
– një kompresë.

Procedura:

Pataten e qëruar priteni imët, qiteni në kompresë dhe mbajeni fuqishëm në zonat problematike.

Mënyra tjetër:

Priteni pataten në feta pak më të mëdha dhe fërkojeni lehtë nëpër strija. Pastaj lëreni 5 – 10 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët.

/Telegrafi/