“Associated Press” ka publikuar një video që tregon momentet e atentatit me granatë kundër ish-presidentit Sali Berisha, gjatë një takimi elektorat në Rrushbull të Durrësit, në qershor 1997.

25-vjeçari Ilir Ceta, i cili u përpoq të vriste Berishën, u dënua me nëntë vite burgim për “Vrasje të mbetur në tentativë për shkak të cilësive të veçanta të personaliteteve të larta”.

“Jam thellësisht i penduar për atë çfarë kam bërë, dhe i kërkoj falje jo vetëm Sali Berishës por edhe familjes së tij”, deklaronte Çeta nga Burgu i Rrogozhinës në një intervistë të vitit 2004.

Incidenti ishte episodi i tretë i dhunshëm teksa vendi përgatitej për zgjedhjet e parakohshme të 29 qershorit.

Reklama

Më parë kishin ndodhur dy sulme me bomba në Tiranë, ku mbeten të plagosur 28 persona.

Reklama