LAJMI I FUNDIT:

Putinit nuk do t’i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t’i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Trena me pajisje ushtarake të dëmtuara ruse, duke përfshirë tanke, janë transportuar për t’u riparuar, duke shfaqur një tjetër pamje që nuk do të donte të shihte Vladimir Putini.

Kjo pasi që, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, numri i madh i automjeteve të blinduara të dëmtuara tregon shkallën e dëmtimit që forcat e tij po marrin në vijën e frontit në kundërsulmin e Kievit.


Atij tashmë i është dashur të vë në aksion tanke të projektuara në epokat e Stalinit dhe Hrushovit, pasi ai ka mungesë të pajisjeve ushtarake, si modelet T-54, T-55 dhe T-62.

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW
Lexo po ashtu Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Por tani atij i duhet të përpiqet të rregullojë pajisjet e shkatërruara përpara se të kthehet në vijën e parë, duke injoruar ankesat nga trupat për gjendjen e rëndë të armatimit të tyre.

Dhe trenat duket se po transportojnë tanket dhe automjetet e dëmtuara në fabrikat brenda Rusisë, shumë larg vijës së parë.

Pamjet vijnë pasi edhe komentuesit rusë pro luftës filluan të shprehin shqetësimin e tyre për një shtytje të përbashkët ukrainase në rajonin e Zaporizhzhia. Ata paralajmëruan për një “përshkallëzim të mprehtë të situatës” dhe “beteja të ashpra”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Shtëpia e Bardhë: Po na mbarojnë paratë dhe koha për të ndihmuar Ukrainën

Amerika
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Turisti japonez vdes pasi kërceu nga

Turisti japonez vdes pasi kërceu nga "një prej lartësive më të mëdha në botë"

Azia
Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Erdogan e quajti Netanyahun kasapin e Gazës: Ai duhet të gjykohet për krime lufte

Azia
Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Pamje rrëqethëse: Trupat e foshnjave, duke u dekompozuar, gjenden në spitalin e Gazës - pasi ato duhej të braktiseshin mes sulmeve izraelite

Botë
Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Publikohen pamjet që tregojnë se këmbësoria izraelite është futur në jug të Gazës

Azia
Kalo në kategori