Protestuesit në Kirgistan që bëjnë thirrje për anulimin e zgjedhjeve parlamentare të vendit kanë depërtuar në parlament në kryeqytetin, Bishkek.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, disa pamje të publikuara tregojnë njerëz në zyrën e Presidentit Sooronbai Jeenbekov dhe duke hedhur letra nga dritaret.

Pjesë të ndërtesës duket se ishin përfshirë nga flakët.

Ndërprerja pason një ditë përplasjesh me policinë, e cila fillimisht shpërndau turmat edhe me gaz lotsjellës.

Përplasjet vijnë mes akuzave për manipulim të votave në zgjedhjet e së dielës së kaluar.

Pas votimit, vetëm katër parti nga 16 kaluan pragun prej 7% për hyrjen në parlament, tre prej të cilave kanë lidhje të ngushta me presidentin Jeenbekov.

Të hënën, policia përdori disa masa për të shpërndarë mijëra protestues në sheshin Ala-Too, përpara se t’i ndiqte ata në rrugët përreth.

Por demonstruesit më vonë u mblodhën në sheshin qendror, përpara se të sulmonin ndërtesën e parlamentit, të njohur si Shtëpia e Bardhë.

Dhe pamjet video të shpërndara në mediat sociale treguan se protestuesit e opozitës po fitonin qasjen në kompleks, disa duke u ngjitur gardheve dhe të tjerët duke hapur portat kryesore. Më vonë, tymi mund të shihej që dilte nga ndërtesa.

Rreth 120 njerëz thuhet se janë plagosur, gjysma e të cilëve ishin zbatues të ligjit, disa prej të cilëve në gjendje të rëndë, por nuk ka pasur vdekje, tha ministria e shëndetësisë në një deklaratë.

Grupet pranë presidentit janë akuzuar për blerje votash dhe frikësim të votuesve – pretendimet e vëzhguesve ndërkombëtarë thonë se janë “të besueshme” dhe një shkak për “shqetësim serioz”.

Të hënën, 12 parti të opozitës së bashku deklaruan se nuk do të njihnin rezultatet e votimit.

Më vonë, zyra e presidentit Jeenbekov tha se ai do të takonte të martën udhëheqës nga të gjitha 16 partitë që garuan në zgjedhje, në një përpjekje për të zbutur tensionet. /Telegrafi/