Presidenti i Tunisit, Kais Saied, i cili me ndihmën e ushtrisë hoqi kryeministrin dhe pezulloi parlamentin, njoftoi të hënën se do të marrë ministritë e mbrojtjes dhe të drejtësisë, duke thelluar një krizë politike që mund të kapërcehet në Bruksel në mënyrë që të gjithë aktorët të respektojnë kushtetutën dhe shmangni dhunën.

Tunizia u përball me krizën e saj më të madhe në një dekadë të demokracisë të hënën pasi Saied pushoi kryeministrin, Hichem Mechichi, të dielën dhe ngriu punën e parlamentit, të cilën kundërshtarët e tij, përfshirë islamistët, e quajtën një grusht shteti për të kundërshtuar në rrugë, raporton bbc.

Ai e bëri këtë një ditë pas protestave kundër qeverisë dhe partisë më të madhe në parlament, islamistja e moderuar Ennahda, pas një rritje në rastet e covid-19 dhe zemërimit në rritje për mosfunksionimin politik kronik dhe paqëndrueshmërinë ekonomike.

Nga Brukseli, Komisioni Evropian reagoi ndaj ngjarjeve në Tunizi duke kërkuar respekt për demokracinë.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë aktorëve tunizianë të respektojnë kushtetutën, institucionet e tyre dhe shtetin e së drejtës. Ne gjithashtu i nxisim ata të qëndrojnë të qetë dhe të mos përdorin dhunë për të ruajtur stabilitetin e vendit”, tha një zëdhënëse e Komisionit Evropian.

Ndryshe, të gjithë gazetarët u larguan nga selia e Al Jazeeras gjersa iu konfiskuan edhe çelësat. /Telegrafi/