LAJMI I FUNDIT:

Po krijohet sistem rregullativ, Kuvendi miratoi në lexim të parë Projektligjin për çmimet e barnave

Po krijohet sistem rregullativ, Kuvendi miratoi në lexim të parë Projektligjin për çmimet e barnave

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se Kuvendi i Kosovës e ka miratuar në lexim të parë Projektligjin për çmimet e barnave.

Reklama

Vitia, përmes një postimi në Facebook, ka falënderuar deputetët që kanë përkrahur këtë ligj.

“Kuvendi sapo miratoi në lexim të parë Projektligjin për çmimet e barnave. Falenderoj pa masë të gjithë deputetët që e përkrahën këtë nismë jetike për shëndetin dhe mirëqenien e qytetarëve tanë!”, ka shkruar Vitia.

Ndryshe në mars të këtij viti, kur Qeveria e Kosovës ka miratuar këtë Projektligj, Vitia kishte thënë se herë të parë në vendin tonë po krijojmë një sistem rregullativ për çmimin e barnave.

“Sot në mbledhjen e Qeverisë miratuam Projektligjin për çmimin e produkteve medicinale.

Pres nga Kuvendi i Republikës së Kosovës që ta trajtojë e miratojë sa më parë që është e mundshme.

Kësilloj qytetarët tanë, me hyrjen në fuqi të ligjit, do të jenë të mbrojtur nga çmimet abuzuese, të papërballueshme e të paunifikuara të barnave anekënd vendin tonë. Ndërsa shpenzimet për furnizimin me barna nga buxheti i shtetit më të përballueshme dhe më të kontrolluara”, kishte shkruar ministri Vitia. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja

Shkoi në gjendje të dehur në stacion policor në Prishtinë, gruaja "rrahu" tre policë

Lajme
Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Duke çaluar futet në lokal, dalin pamjet e plagosjes së policit në Tiranë

Lajme
Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Kurti flet në Zvicër për dialogun: Ne jemi në të drejtën tonë, duhet t’i përmbahemi kornizës pa marrë obligime të reja

Lajme
McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë

Lajme
Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Begaj: Prishtina të ndjekë sugjerimet e SHBA-ve për dialogun me Serbinë, nuk kemi nevojë për vetizolim

Lajme
Ngavaci tregon arsyet e shkarkimit të drejtorëve të Qendrës së Studentëve, Inspektoratit të Arsimit dhe Institutit Pedagogjik

Ngavaci tregon arsyet e shkarkimit të drejtorëve të Qendrës së Studentëve, Inspektoratit të Arsimit dhe Institutit Pedagogjik

Lajme
Kalo në kategori