LAJMI I FUNDIT:

Po bënin selfie, rrufeja vret 11 persona në majë të një kulle vrojtimi në Indi

Po bënin selfie, rrufeja vret 11 persona në majë të një kulle vrojtimi në Indi

Një goditje rrufeje vrau të paktën 11 njerëz dhe plagosi shumë të tjerë në qytetin verior të Jaipur të dielën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, viktimat po bënin selfie nën shi në majë të një kulle vrojtimi të Shekullit të 12-të, një atraksion popullor turistik.


Rreth 27 njerëz ishin në kullë dhe murin e fortesës kur ndodhi incidenti – dhe disa prej tyre thuhet se u hodhën në tokë.

Ndryshe, vë në pah BBC, goditjet e rrufesë kanë vrarë mesatarisht 2,000 indianë që nga viti 2004.

Një oficer i lartë policie i tha medias se kulla ishte një vend i njohur në fortesë, duke shtuar se shumica e njerëzve midis të vdekurve ishin të rinj.

Sezoni i shirave në Indi, i cili sheh shira të mëdha, zakonisht zgjat nga qershori deri në shtator.

Departamenti Meteorologjik Indian (IMD) ka thënë se vdekjet nga goditjet e rrufesë janë dyfishuar në vend që nga vitet 1960 – një nga arsyet që ata përmendën ishte kriza e klimës.

Në vitin 2018, shteti jugor indian i Andhra Pradesh regjistroi 36,749 goditje rrufe në vetëm 13 orë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Evropa
Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Botë
Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Botë
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet "copë-copë" kur municioni që ishte brenda përfshihet nga zjarri

Evropa
Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australia
Kalo në kategori