LAJMI I FUNDIT:

Plas skandali seksual në Alibaba, kompania largon 10 punëtorë vetëm pse zbuluan detajet

Plas skandali seksual në Alibaba, kompania largon 10 punëtorë vetëm pse zbuluan detajet

Kompania Alibaba ka shkarkuar 10 punëtorë për publikimin e të dhënave nga llogaria e një punëtori, lidhur me akuzat për sulm seksual kundër një ish-menaxheri.

Alibaba njofton se javën e kaluar ka larguar këta punëtorë për shpërndarjen e këtyre të dhënave brenda një forumi nga punëtori i quajtur Zhou.


Llogaria e Zhou u bë virale dhe e ktheu kompaninë numër dy të Kinës në simbolin e bizneseve me profil të lartë të abuzimeve, që konsiderohen mjaftë të përhapura në firmat teknologjike kineze, përcjell Telegrafi.

Gjiganti i shitjeve në internet thotë se ka shkarkuar menaxherin e akuzuar dhe ka pranuar dorëheqjet e dy drejtuesve të lartë, pasi çështja ndezi debatin rreth seksizmit në qarqet e korporatave.

Shefi ekzekutiv i Alibaba, Daniel Zhang ka pranuar se trajtimi i ankesës nga kompania e tij ishte një “poshtërim”.

Incidenti i Alibabas hodhi një qendër të vëmendjes kritikat se gratë kineze anashkalohen, objektivizohen ose detyrohen të marrin pjesë në ritualet e mbizotëruara nga meshkujt. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Parandalohet kontrabanda e cigareve në Han të  Elezit, vlera e mallit 3 mijë euro

Parandalohet kontrabanda e cigareve në Han të Elezit, vlera e mallit 3 mijë euro

Ekonomi
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Më 18 prill ankandi i pestë i letrave me vlerë për vitin 2024, në shumën prej 20 milionë euro

Më 18 prill ankandi i pestë i letrave me vlerë për vitin 2024, në shumën prej 20 milionë euro

Ekonomi
Kalo në kategori