LAJMI I FUNDIT:

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru
(Foto: Pexels)

Cilat janë drogat që krijojnë më së shumti varshmëri në botë? Pyetja mund të duket e thjeshtë, por përgjigja varet nga ajo se kë e pyet

Reklama

Nga pikëpamja e hulumtuesve të ndryshëm, droga që krijon më së shumti varshmëri mund të gjykohet në bazë të dëmeve që i shkakton, në vlerën që e ka në rrugë, në gjatësinë sa e aktivizon sistemin e dopaminës të trurit, sa e kënaqshme është për njerëzit, çfarë simptomash shkakton kur hiqni dorë nga ajo, etj.

Në vitin 2007, shkencëtari David Nutt me kolegët e tij kishin synuar t’i zbulojnë drogat që krijojnë më së shumti varshmëri, dhe duket se i kanë zbuluar ato, transmeton Telegrafi.

Heroina

Ekspertët e kishin renditur heroinën si substanca që krijon më së shumti varshmëri, me një rezultat maksimal të pikëve. Heroina është narkotik që i shkakton nivelet e dopaminës në sistemin e ‘shpërblimit’ të trurit të rriten për 200%. Heroina është edhe e rrezikshme, sepse shumë lehtë mund ta shkaktojë vdekjen.

Kokaina

Kokaina në mënyrë të drejtpërdrejt ndikon në përdorimin e dopaminës së trurit për t’i përçuar mesazhet nga një neuron në tjetrin. Në esencë, kokaina i parandalon neuronet ta ndalin sinjalin e dopaminës. Në eksperimentet e kryera është dëshmuar se kokaina i rritë nivelet e dopaminës trefish më shumë nga niveli normal.

Nikotina

Nikotina është përbërësi kryesor varës i duhanit. Kur dikush pinë cigare, nikotina menjëherë absorbohet nga mushkëritë dhe dërgohet në tru. Më shumë se 60% e njerëzve që e provojnë duhanin për një kohë të shkurtë përfundojnë duke u bërë të varur nga duhani për tërë jetën.

Barbituratet

Barbituratet janë një lloj i ilaçeve apo drogave që fillimisht janë përdorur për ta trajtuar ankthin dhe për t’i trajtuar problemet e gjumit. Ato ndërhyjnë në sinjalizimin kimikal të trurit, efekti i së cilës është t’i ndalë disa regjione të trurit. Në doza të vogla, barbituratet shkaktojnë eufori, por në doza të mëdha mund të jenë vdekjeprurëse sepse shkaktojnë probleme me frymëmarrje.

Alkooli

Ndonëse është legal në shumicën e shteteve, alkooli ka shumë efekte në tru dhe besohet se i rritë nivelet e dopaminës në tru deri në 360%. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Shëndetësi Lajme
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Kalo në kategori