LAJMI I FUNDIT:

Pesë shtetet më të pasura në botë

Pesë shtetet më të pasura në botë

Keni menduar ndonjëherë se cilat janë shtetet më të pasura në botë?

Atëherë ky është artikulli i duhur për ju!


Të dhënat nga “Global Finance Magazine”  tregojnë se cilat janë shtetet më të pasura në botë, ndërkaq pasuria e një shteti është bazuar në GDP, transmeton Telegrafi.

GDP (Gross Domestic Product) është sasia e mallrave dhe shërbimeve të cilat ofrohen brenda shtetit dhe që gjenerojnë të ardhura.

5. Brunei

Brunei është shtet i Azisë Juglindore ku eksportet e naftës të papërpunuar e përbëjnë 90% të ekonomisë së shtetit.

Shteti i tërheq biznesmenët nga anë e mbanë bota për ta vizituar vendin dhe për të shkëmbyer në industrinë e naftës.

Turistët gjithashtu mund ta vizitojnë parkun nacional Ulu Temburong, ta provojnë ushqimin e shijshëm, t’i shohin ndërtesat historike, etj.

GDP: 83,777

4. Singapori

Shkalla e Indeksit të Lirisë Ekonomike e rendit Singaporin si shtetin e dytë me ekonominë më të lirë në botë.

Gjithashtu është vlerësuar si një prej vendeve më të lehta në botë për të bërë biznes.

Është një shtet mjaft i pasur me një shumëllojshmëri të industrive, por eksporti numër një është nafta.

GDP: 103,717

3. Luksemburgu

Luksemburgu ka po ashtu një shumëllojshmëri eksportesh, ndërkaq çeliku është numër një. Ky shtet ka po ashtu një reputacion si “parajsa e taksave”, ku milionerët anë e mbanë botës shprehen të gatshëm të investojnë.

GDP: 108,813

2. Macao SAR

Macao shumicën e të ardhurave i ka nga kazinotë dhe turizmi. Ky është shumë si Las Vegasi dhe është i mbushur me performanca të mahnitshme artistike.

GDP: 122,201

1. Katari

Me vite të tëra, Katari ka qenë një shtet shumë i varfër në Lindjen e Mesme.

Por sot, nafta dhe gazi natyral janë dy eksportet më të mëdha në Katar.

Dhe, siç e dimë të gjithë, biznesi i naftës vërtet se është duke lulëzuar!

GDP: 134,623. /Telegrafi/