LAJMI I FUNDIT:
Peja 26° rainshowers_day

Përmbyllet me sukses të madh Festivali i Turizmit “Peja Outdoor Tourism Festival”

Përmbyllet me sukses të madh Festivali i Turizmit “Peja Outdoor Tourism Festival”

Festivali i Turizmit “Peja Outdoor Tourism Festival” përfundoi së fundmi me sukses të jashtëzakonshëm, duke shënuar një moment historik të rëndësishëm në promovimin e turizmit në qytetin e Pejës. 

Ky festival i cili zgjati përgjatë ditëve 24, 25 dhe 26 Maj, shërbeu si dëshmi e përpjekjeve bashkëpunuese të institucioneve publike dhe private në avancimin e sektorëve të turizmit dhe trashëgimisë kulturore në Pejë. 

Festivali, i cili u shpalos mes peizazheve mahnitëse të Pejës, mblodhi së bashku entuziastë të natyrës e aventurave të të gjitha grupmoshave nga larg e gjerë.

Nëpërmjet një gamë të gjerë aktivitetesh dhe ngjarjesh, vizitorët eksploruan bukuritë natyrore, aventurat dhe trashëgiminë kulturore të Pejës.

Si pjesë e “Outdoor Tourism Festival”, ndër aktivitetet e shumta, u organizua edhe aktivititeti i Paragliding – Fly over Peja, ku pjesëmarrësit përjetuan emocionet e fluturimit mbi peizazhet mahnitëse të Pejës.

Gjatë këtij festivali, nuk munguan edhe aventurierët e vegjël që u futën në rrugë për një aktivitet të mrekullueshëm të çiklizmit për fëmijë rreth qendrës së qytetit.

Një tjetër aktivitet i mrekullueshëm ishte edhe peshkimi. Ky program argëtues ishte edukativ për fëmijët dhe u dha mundësi atyre për të shijuar peshkimin.

Ndër aktivitetet e tjera interesante ishte edhe speleologjia! Në këtë aktivitet, vizitorët e festivalit eksploruan shpellën “Bukuroshja e Fjetur” në fshatin Radac, ku së bashku shijuan bukurinë e fshehur të natyrës.

Pjesëmarrësit në Festivalin e Turizmit në Pejë u sfiduan në një stërvitje të vërtetë aventureske në aktivitetin e Rock Climbing. Me pamje mahnitëse nga majat e shkëmbinjve të Pejës, aventurierët, u përcjellën vazhdimit nga një ndjesi e jashtëzakonshme triumfi dhe lirie në momentin që arritën në kulmin e tyre. 

Ky aktivitet jo vetëm u ofroi pjesëmarrësve një përvojë të pakrahasueshme në kontakt me natyrën, por gjithashtu thelloi lidhjen e tyre me ambientin natyror të Pejës në mënyrë që respekti dhe dashuria për mjedisin të përforcohej edhe më tej.

Aventurierët tanë guxuan të eksplorojnë edhe rrugët e Via Ferrata, një përvojë unike që kombinon ngjitjen dhe sigurinë nëpër rrugët malore të Pejës.

Blerta Harxhi Begolli, një nga themelueset e OJQ-se PHM West, udhëhoqi mysafirët e Peja Outdoor Tourism Festival në Pejë, të cilët treguan interesim për të vizituar vendet historike dhe kulturore në Pejë.

Mbrëmë, Offchestra elektrizoi Pejën me tingujt e tyre magjepsës, duke ndezur një atmosferë elektrizuese. Offchestra transportoi dëgjuesit në një udhëtim muzikor si askush tjetër, duke lënë një gjurmë të pashlyeshme në zemrat dhe shpirtrat e të gjithë atyre që patën fatin të dëshmonin performancën e tyre.

Një tjetër përvojë e paharrueshme nga Festivali ishte edhe kalërimi në Horse Club Ranch, një tjetër aktivitet fantastik.

Rreth 150 çiklistë nga e gjithë Kosova u bashkuan për një ditë plot aventurë dhe shije autentike nga Peja në aktivitetin e veçantë të çiklizmit dhe shijimit të ushqimeve tradicionale.

Në hapësirën “Te SHARA”, të pranishmit patën një ditë të mbushur me aktivitete të ndryshme për të gjithë. Programi edukativ dhe argëtues i Kayak, DJ krijoi një atmosferë të gjallë dhe aktivitete të shumta për fëmijët duke e bërë këtë ditë të paharrueshme.

Peja Outdoor Tourism Festival ishte e mbushur me aktivitete të larmishme, ku për tri ditë me radhë, ( 24, 25 dhe 26 maj) pjesëmarrësit dhe publiku shijuan: çiklizmin, ecjen shtigjeve unike, eksplorimin e rrugëve të Via Ferratas, sfidimin e lartësive përmes Rock Climbing, adrenalinën me paragliding, zip-line, peshkimit, kajaki, vespa tour, kalërimit, spelologjisë, por edhe shijimit të ushqimit tradicional, koncerteve në shesh, vizitave në objekte e lokalitete kulturore, ekspozitave, duke mos i harruar as më të vegjlit të cilëve i’u ofrua program i veçantë.

Ndërsa të tjerët vazhdojnë të kërkojnë përvoja kuptimplota, ngjarjet si Festivali i Turizmit në Pejë qëndrojnë si shembuj të shkëlqyer se si turizmi mund të jetë një forcë për të mirë, duke nxitur harmoninë midis njerëzve dhe mjedisit ku ata banojnë.

Në trend

Më shumë
Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Komandanti i Forcave Ajrore ukrainase publikon pamje nga aksioni i pilotëve të tyre - i quan “fantazmat e Kievit”

Evropa
Kolona të gjata në Bllacë, qytetarët e RMV-së nisen drejt Kosovës

Kolona të gjata në Bllacë, qytetarët e RMV-së nisen drejt Kosovës

Lajme
Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Romano zbulon lojtarin e Real Madridit që ka filluar bisedimet për marrëveshje të re

Romano zbulon lojtarin e Real Madridit që ka filluar bisedimet për marrëveshje të re

La Liga
Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Romeo Veshaj dhe Heidi Baci shijojnë pushimet në Spanjë

Magazina
Kalo në kategori