LAJMI I FUNDIT:

Pavarësisht të reshurave të borës, niveli i ujit në liqenin e Batllavës dhe Badovcit është i ulët

Pavarësisht të reshurave të borës, niveli i ujit në liqenin e Batllavës dhe Badovcit është i ulët

Niveli i ujit në liqenin e Batllavës dhe të Badovcit vazhdon të jetë i ulët, pavarësisht reshjeve të borës që pati gjatë javës së parë të muajit shkurt.

Zëdhënësja e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit KRU “Prishtina”, Arjeta Mjeku, në një deklaratë të dhënë për Telegrafin, ka thënë se reshjet e borës të cilat kanë rënë nuk kanë qenë të mjaftueshme sa të mbushen liqenet.

“Reshjet e pakta të borës që kanë rënë mbi vendin tonë janë të kënaqshme për mjedisin e thatë sepse ka pas thatësi të madhe, por jo të mjaftueshme ende që të fillojnë t’i mbushin liqenet. Intensiteti nuk ka qenë në atë nivel sa të mbushen ende liqenet. Por ndikimi i reshjeve vërehet më së miri në ardhjen e ujit në liqen nga përrojat e përroskat që e mbushin liqenet”, ka thënë Mjeku.

Reklama
Reklama

Zëdhënësja e KRU “Prishtina”, tha se shpreson që ditëve në vijim të ketë reshje të intensitetit më të lartë.

“Shpresojmë që si në vitet paraprake, muaji mars dhe prill do të jetë me reshje shiu. Pra ndikimi i reshjeve të fundit ka qenë në tokën e thatë, në ambientin pastër, por ende jo mjaftueshëm sa t’i mbushim liqenet me ujë”, theksoi ajo.

Ndryshe, Liqeni i Batllavës dhe ai i Badovcit, janë burimet kryesore të furnizimit me ujë të pijes për qytetarët e Prishtinës me rrethinë dhe disa komunave tjera.

KRU “Prishtina”, vazhdimisht ka bërë thirrje tek qytetarët që të shpenzojnë në mënyrë racionale ujin, për shkak se në mungesë të reshjeve të shiut, mungesat e ujit do të jenë të mëdha. /Telegrafi/

Reklama

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Arrestohet shoferi i BMW-së që u bë viral në internet - policia thotë se i figurojnë 225 gjoba në trafik

Lajme
Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Vuçiq paralajmëroi vizitën në Kosovë, Kurti: Natyrisht se nuk do t’i jap leje, është i padëshiruar

Lajme
Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Salihaj: Rugova kishte presion të jashtëzakonshëm nga ndërkombëtarët të dalë me deklaratë kundër fillimit të luftës

Lajme
Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Hoxha: Rugova fitoi, Thaçi nuk erdhi në pushtet pa u “shndërrua” në Rugovë - edhe Kurti është drejt asaj rruge

Lajme
Kurti: Nuk është mirë të thoni

Kurti: Nuk është mirë të thoni "Asociacioni po bëhet"

Lajme
I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

I dëmtuari tregon se Arsiq i tha ‘kape 25-vjeçarin e vrarë dhe tregoju terroristëve tjerë çka ka për t’iu ndodhur’

Drejtësi
Kalo në kategori