Autoritetet e Tennessee në Shtetet e Bashkuara janë në kërkim të një vajze 15-muajshe e cila u pa për herë të fundit në dhjetor, por zhdukja e saj u raportua këto ditë, më shumë se 7 javë më vonë.

Evelyn Mae Boswell u zhduk më 26 dhjetor të vitit 2019, megjithatë ajo nuk u raportua si e zhdukur deri të martën, 18 shkurt, njoftoi Byroja e Hetimit e Tennessee (TBI), transmeton Telegrafi.

Autoritetet lëshuan një njoftim ndërsa zyra e sherifit të Qarkut Sullivan në shtetin verilindor kërkoi ndihmën e FBI-së dhe Byrosë së Hetimit të Tennessee. Nga ana e saj, Departamenti i Shërbimeve të Fëmijëve Tennessee gjithashtu filloi një hetim.

“Evelyn u pa për herë të fundit e veshur me një triko, këpucë rozë”, shkruante Byroja e Hetimit e Tennessee në llogarinë e saj në Twitter, në të cilën ndau edhe disa foto të foshnjës.

Sipas të dhënave të publikuara nga autoritetet, Evelyn është 60.96 cm i gjatë dhe peshon 12,7 kilogram. Ajo ka flokë bjonde dhe sy blu.

Autoritetet nuk po japin më shumë detaje në lidhje me hetimin, as nuk zbuluan pse vajza u raportua e zhdukur kaq vonë. Megjithatë, sipas mediave lokale, studiuesit thanë se nëna e vajzës, një student i ri me emrin Megan Boswell, është “i përfshirë” në hetim.

“Nëna e vajzës, Megan ‘Maggie’ Boswell, është përfshirë në hetim së bashku me babanë, Ethan Perry, i cili është me shërbim ushtarak, i vendosur në Luiziana”, thoshte zyra në një deklaratë të dërguar me email për mediat.

Babai i vajzës shkroi në një postim në Facebook të mërkurën: “Unë jam duke punuar me autoritetet duke u përpjekur të gjej Evelyn. Nuk mund të them shumë më tepër se kaq për momentin. Nëse dikush di diçka, ju lutem më dërgoni një mesazh”. /Telegrafi/