LAJMI I FUNDIT:

Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Që nga dita e martë (27 shkurt), Kuvendi Komunal i Prishtinës ka mbetur pa kryesues.

Kjo për shkak se Pëllumb Bajqinovci u shkarkua nga kjo pozitë pas inicimit nga partia opozitare në këtë qytet, Lëvizja Vetëvendosje.


Shefi i asamblistëve të kësaj partie, Gëzim Sveçla tregon se janë në pritje të formimit të shumicës dhe ta propozojnë një emër për këtë pozitë.

Kurse nga Partia Demokratike thonë se nuk do të marrin pjesë në formimin e shumicës nga asnjëra parti.

E gjithë këto veprime të opozitës në kryeqytet, nga LDK thonë se janë bërë vetëm për inate politike.

Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prishtinës, Pëllumb Bajçinovci
Lexo po ashtu Shkarkohet kryesuesi i Kuvendit Komunal të Prishtinës, Pëllumb Bajçinovci

Jeta Rafuna, shefe e grupit të LDK-së thotë për Tëvë1 se kryetari Rama është në bisedime me akterë politikë në këtë komunë për të ofruar një zgjidhje sa më të shpejt.

Pas shkarkimeve të dy drejtorëve të PDK-së nga kryetari Rama, ky subjekt politik prishi koalicionin qeverisës që kishte me LDK-në në këtë komunë.

Në trend Lajme

Më shumë
Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Lajme
Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Lugina
Vrau kunatin pasi i përdhunoi vajzën, Fatmir Tarellari kërkon lirimin nga burgu

Vrau kunatin pasi i përdhunoi vajzën, Fatmir Tarellari kërkon lirimin nga burgu

Lajme
Gjendet i vdekur një 32-vjeçar në Suharekë, policia jep dyshimet e para

Gjendet i vdekur një 32-vjeçar në Suharekë, policia jep dyshimet e para

Kronika e Zezë
Xhelal Sveçla ministri më i pasur, aksionar në biznes, trashëgimtar i shtëpisë dhe lokalit

Xhelal Sveçla ministri më i pasur, aksionar në biznes, trashëgimtar i shtëpisë dhe lokalit

Lajme
Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë -  kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë - kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Lajme
Kalo në kategori