Drejtori i Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), Naser Ramadani ka thënë se që nga fillimi i pandemisë e deri më 11 mars 2021 kanë testuar 345 mijë e 64 persona të dyshimtë për coronavirus.

Reklama

Ramadani deklaroi se duhet të vazhdohet me masa mbrojtëse antiCOVID-19 dhe se çdo qytetar duhet të respektojnë këto masa, transmeton Telegrafi.

“Nga data 8 shkurt 2020 deri më 11 mars 2021 janë testuar 345 mijë e 64 persona të dyshimtë për coronavirus dhe u gjurmuan të gjitha kontaktet e rasteve të konfirmuara. Deri më sot me coronavirus janë konfirmuar 75 mijë e 180 raste. Deri më 11 mars, 63 mijë 380 raste janë shëruar, raste aktive janë 10 mijë 318. Në dy javët e fundit janë raportuar 7 mijë raste pozitive, 94 raste fatale”, tha ai në mbledhjen e Komitetit për COVID-19.

Reklama
Reklama

Ramadani bëri të ditur se grupmosha më e prekur nga coronavirusi është 30-39 vjeç.

Gjithashtu, ai tha se janë në pritje të vaksinave antiCOVID-19 dhe se menjëherë do të bëhet dhënia e tyre në çdo komunë të Kosovës. /Telegrafi/