LAJMI I FUNDIT:

Nisi punimet Konferenca Ndërkombëtare e UBT-së

Nisi punimet Konferenca Ndërkombëtare e UBT-së

Për të tetin vit më radhë, edhe këtë vit, Konferenca Ndërkombëtare për Shkencë, Teknologji, Biznes dhe Inovacion e UBT-së mblodhi në Kosovë qindra akademikë dhe studentë nga dhjetëra shtete të ndryshme të botës.

Reklama

Konferenca po rritet në secilin vit, si për nga numri i pjesëmarrësve, ashtu edhe për nga abstraktet dhe punimet shkencore që do të prezantohen përgjatë dy ditëve të konferencës.

730 hulumtues shkencorë, më shumë se 1 mijë pjesëmarrës, afro 500 punime shkencore dhe 21 fusha të ndryshme të studimit shkencor, po e pasurojnë edicionin e tetë të kësaj konference.

Ndonëse nuk ishte i pranishëm për shkak të mentorimit të ekipit të Kosovës në garën FIRST Global që po zhvillohet në Dubai, megjithatë rektori i UBT-së, prof. dr. Edmond Hajrizi, përmes Skype, i falënderoi të gjithë pjesëmarrësit për praninë e tyre dhe kontributin e dhënë për bërjen e kësaj konference më madhështore.

“Unë jam duke e mentoruar ekipin e vajzave të reja që po e përfaqësojnë Kosovën në garën e robotikës, “FIRST Global”, megjithatë dua t’ju falënderoj të gjithëve për praninë tuaj, pasi kësisoj po e krijojmë forumin më të madh në Ballkan për nisjen e bashkëpunimeve të reja dhe për ta shndërruar këtë konferencë në një platformë për ndarjen e ideve të reja dhe përvojave me të tjerët”, u shpreh Hajrizi.

Sikurse edhe në edicionet e kaluara, edicionin e sivjetmë e pasuroi prania e profesorit nga Universiteti i Vjenës, dr. Peter Kopacek, i cili duke kujtuar fillimet e UBT-së, tha se tani institucioni është rritur dhe është shndërruar në një qendër të arsimit cilësor.

Profesoresha e Universitetit Teknik të Vjenës, njëherësh edhe presidente e ICOMOS Austria, Caroline Jeagerklein vlerësoi se platformat e tilla shkencore duhet shfrytëzuar për të promovuar gjërat që kanë vlerë për një vend, siç është trashëgimia kulturore dhe bashkëpunimet e institucioneve arsimore në këtë sferë.

Profesoresha në Universitetin e Tiranës, Kozeta Sevrani theksoi se ekzistojnë shumë gjëra pozitive që mund të shpërndahen dhe se konferenca e UBT-së është ngjarja e duhur për ta bërë një gjë të tillë, konkretisht për të shpërfaqur ide, mendime, praktika të mira dhe përvoja të ndryshme.

Profesori në Universitetin e Shkencave të Aplikuara dhe Arteve në Zvicrën Perëndimore, François Lefort, në fjalën hyrëse të tij falënderoi UBT-në për organizimin e një konference të tillë, që sipas tij, po ndihmon në rrjetëzimin e institucioneve nga shumë vende të botës.

Me mbylljen e ceremonisë së hapjes, nisën sesionet për prezantimin e hulumtimeve dhe të gjeturave shkencore në 21 fushat e hulumtimit shkencor, ku edhe po i zhvillon punimet konferenca ndërkombëtare e sivjetme.

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Lajme
Kalo në kategori