Nigeria mendoi se preku finalen, por VAR kishte plane të tjera – anulohet goli, akordohet penallti në anën tjetër të fushës

Një moment interesant ndodhi në ndeshjen gjysmëfinale të Kupës së Afrikës mes Nigerisë dhe Afrikës së Jugut, ky Nigeria ishte afër të kalonte në finale, por që VAR kishte plane tjera.

Nigerianët ishin duke udhëhequr me rezultat 1-0 në një gol të shënuar në mesin e pjesës së dytë nga Troost-Ekong nga pika e bardhë.

Në minutën e 85-të, sulmuesi i njohur Victor Osimhen, shënoi për 2-0 për nigerianët që nisën festën e kualifikimit në finale.

Por VAR-i kishte plane të tjera dhe gjyqtari kryesor u ftuar për një rishikim të një rasti para se të shënohej goli i Nigerisë.

Aty vërehej një faul në zonë të Nigerisë, ku gjyqtar egjiptian Amin Omar, vendosi  të akordojë penallti për Afrikën e Jugut.

Festa nga njëra anë kaloi në anën tjetër, ku kësaj radhe jug-afrikanët kishin rastin për të shënuar dhe nga pika e bardhë nuk gaboi Teboho Mokoena që shënoi për 1-1.

Ndeshja shkoi në vazhdime ku në 30 minuta ose në penallti dihet finalisti. /Telegrafi/

Në një intervistë të jashtëzakonshme, Messi thyen 'konfuzionin' që ka sjellë në futboll stili i Guardiolës

Szoboszlai kërkon që UEFA të ndryshojë protokollet pas incidentit mjekësor të Barnabas Varga

Messi zbulon kundërshtarin më të urryer në futboll: Ai është lojtari që më zemëroi më së shumti

Sauditët blejnë tetë herë kampionin e Francës dhe 'vjedhin' njeriun kyç nga PSG

Llogaritë e kualifikimit në fazën tjetër, shanset që Shqipëria të kalojë grupin e “ferrit”

Kombëtarja e Shqipërisë
LIVE: Shqipëria luan ndeshjen vendimtare në grupe ndaj Spanjës - gjithçka që duhet të dini