LAJMI I FUNDIT:

Ngrënia e darkës në këtë kohë të caktuar do të ndihmojë në uljen e sheqerit dhe djegien e yndyrës

Ngrënia e darkës në këtë kohë të caktuar do të ndihmojë në uljen e sheqerit dhe djegien e yndyrës

Lufta për të mbajtur një peshë të shëndetshme rritet me kalimin e moshës, pasi metabolizmi ynë ngadalësohet dhe gjërat nuk duken se funksionojnë ashtu si dikur.

Reklama

Mbajtja e niveleve normale të sheqerit në gjak është një tjetër gjë të cilës duhet t’i kushtojmë më shumë vëmendje ndërsa koha kalon.

Ne e dimë se ajo që konsumojmë ka një ndikim të madh në të dyja këto gjëra, por hulumtimet e reja sugjerojnë që nuk ka të bëjë vetëm me atë që hamë, por kur e hamë.

Agjërimi i ndërprerë dhe ushqyerja e kufizuar me kohë janë shpesh pjesë e bisedave rreth shëndetit, peshës së trupit dhe sheqerit në gjak.

Gjithnjë e më shumë hulumtime mbështesin idenë se kur hamë ushqimet tona është po aq e rëndësishme sa ajo që po konsumojmë në dietat tona.

Tani, rezultatet e një studimi të ri kanë demonstruar se kur bëhet fjalë për darkë, ngrënia më herët është më mirë për disa aspekte të shëndetit tonë, përkatësisht nivelet e sheqerit në gjak dhe metabolizmin e yndyrës.

Studiuesit e Universitetit Hopkins kanë synuar të zbulojnë nëse ngrënia e darkës më vonë shkaktoi shtim në peshë dhe nivele më të larta të sheqerit në gjak, pasi kërkimet paraprake kanë demonstruar vetëm një lidhje midis ngrënies me vonë dhe mbipeshës.

Për studimin u vlerësuan 20 vullnetarë të shëndetshëm (10 meshkuj dhe 10 femra). Studiuesit analizuan se si u ndikua metabolizmi i vullnetarëve duke ngrënë darkë në orën 22:00 përkundër të ngrënit në ora 18:00 dhe të fjeturit në ora 23:00.

Gjatë eksperimentit ata mbanin gjurmues të aktivitetit për të monitoruar gjëra të tilla si: gjumi dhe rrahjet e tyre të zemrës, kishin gjak të tërhequr për të monitoruar nivelet e glukozës në gjak, kishin metabolizmin e tyre të dhjamit të monitoruar me një gjurmues dhe iu dhanë të njëjtat vakte për të ngrënë për të siguruar saktësinë e gjetjeve.

Jo çuditërisht, studiuesit zbuluan se ngrënia e darkës së vonë shoqërohej me nivele më të larta të sheqerit në gjak dhe metabolizëm më të ngadaltë të tretjes së yndyrës.

Rezultoi se nivelet e sheqerit në gjak u rritën deri në 20 për qind, ndërsa djegia e dhjamit u zvogëlua për 10 për qind në krahasim me ata që hanin më herët. Si përfundim, studimi sugjeron se ngrënia në ora 18:00 është zgjidhja e duhur. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Shëndetësi
Çfarë e bën një person

Çfarë e bën një person "të vrasë veten": Cilat janë shenjat që tregojnë një tragjedi të mundshme

Psikologji
Viagra: Si përdoret, cilat janë përfitimet e cilat rreziqet

Viagra: Si përdoret, cilat janë përfitimet e cilat rreziqet

Shëndetësi
Kalo në kategori