LAJMI I FUNDIT:

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Të paktën 139 persona në Rusi kanë kërkuar ndihmë mjekësore me simptomat e botulizmit gjatë ditëve të fundit, thanë autoritetet të hënën, një shpërthim që mund të lidhet me sallatat e gatshme për t’u ngrënë.

Botulizmi i lindur nga ushqimi është një sëmundje e rrallë e shkaktuar nga një toksinë e prodhuar nga një lloj bakteri i quajtur Clostridium botulinum.

Ngrënia e ushqimeve të kontaminuara me toksina mund të shkaktojë paralizë, vështirësi në frymëmarrje dhe ndonjëherë vdekje.


Ushqimet e konservuara ose të fermentuara në mënyrë jo të duhur janë burime të zakonshme, transmeton Telegrafi.

Simptomat tipike të botulizmit mund të përfshijnë dhimbje të forta abdominale, të vjella, diarre, shikim të paqartë, gojë të thatë, vështirësi në gëlltitje ose të folur dhe simptoma neurologjike.

Në Moskë, 121 persona kërkuan ndihmë mjekësore me botulizëm të dyshuar, u citua të thoshte të hënën nënkryetarja e bashkisë së qytetit Anastasia Rakova nga agjencia shtetërore e lajmeve ruse Tass.

Ajo shtoi se 55 prej të prekurve janë në gjendje të rëndë, 30 prej tyre në terapi intensive. Dymbëdhjetë persona kërkuan ndihmë mjekësore për botulizëm të dyshuar në Nizhny Novgorod, një qytet rreth 400 kilometra në lindje të Moskës.

Nëntë prej tyre ishin në gjendje të rëndë, sipas ministrisë rajonale të shëndetësisë. Gjashtë persona u shtruan në spital me simptoma botulizmi në Kazan, një qytet rreth 700 kilometra në lindje të Moskës. /Telegrafi/