LAJMI I FUNDIT:

Momenti kur tërmeti i dytë goditi Turqinë – pamjet u panë gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë

Momenti kur tërmeti i dytë goditi Turqinë – pamjet u panë gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë

Pamjet nga ANews tregojnë momentin kur një tërmet i dytë, me magnitudë 7.6 ballë, goditi Malatya në Turqi.

Reklama

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, një ekip televiziv me punonjës lokalë të kërkimit dhe shpëtimit vrapoi për në një vend më të sigurt, ndërsa lëkundjet rrëzuan një ndërtesë banimi.

Vendasit mund të shiheshin duke dalë nga retë e pluhurit.

Me të gdhirë, aty u pa një shkatërrim i madh: Pamje nga epiqendra e tërmetit me qindra të vdekur në Turqi
Lexo po ashtu Me të gdhirë, aty u pa një shkatërrim i madh: Pamje nga epiqendra e tërmetit me qindra të vdekur në Turqi

Tërmeti i dytë ndodhi më pak se 12 orë pas të parit, duke prekur njerëzit në qytetet kryesore në të gjithë Turqinë dhe Sirinë.

Numri i të vdekurve është të paktën 1,800 njerëz dhe mendohet se ka shumë të bllokuar nën rrënoja.

Pasojat e tërmetit të fuqishëm – kështu duken disa rrugë në jug të Turqisë
Lexo po ashtu Pasojat e tërmetit të fuqishëm – kështu duken disa rrugë në jug të Turqisë

Më herët, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se nuk mund të parashikonte se sa do të rritet numri i të vdekurve ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Por disa ekspertë kanë vlerësuar se numri i të vdekurve mund të arrijë në 10,000 ose më shumë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 19-vjeçar nga Kosova është therur për vdekje me thikë në kufirin Kroaci-Serbi

Një 19-vjeçar nga Kosova është therur për vdekje me thikë në kufirin Kroaci-Serbi

Serbia
Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Pamjet e takimit të Putinit me Kadyrov ngjallin spekulime

Evropa
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Avokati Stojkoviq: Radoiçiq është pjesë e BIA-s, Vuçiqi me anë të propagandës ruse po krijon frikë dhe panik te serbët e Kosovës

Serbia
Propagandistët e Putinit gjejnë koka derri para dyerve të shtëpisë

Propagandistët e Putinit gjejnë koka derri para dyerve të shtëpisë

Evropa
NATO njofton mbështetjen e re me municione prej 2.53 miliardë dollarësh për Ukrainën

NATO njofton mbështetjen e re me municione prej 2.53 miliardë dollarësh për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori