Sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin është shprehur se taksa dixhitale e Britanisë së Madhe mbi kompanitë kryesore të teknologjisë në botë do të sjellë hakmarrje arbitrare.

Mnuchin i tha këto gjatë një paneli të Forumit Ekonomik Botëror.

“Çështjet e taksave ndërkombëtare janë shumë të ndërlikuara. Ata kanë harxhuar kohë të gjatë për studim dhe ju e dini, nëse njerëzit duan të vendosin taksa në mënyrë arbitrare mbi kompanitë tona digjitale, ne do të marrim parasysh të vendosim taksa në mënyrë arbitrare mbi kompanitë e automjeteve”, tha Mnuchin, përcjell Telegrafi.

Ndërsa, ministri britanik i Financave, Sajid Javid u shpreh se vendi do të zbatojë taksën e shërbimit dixhital në muajin prill.

“Ne planifikojmë të zbatojmë taksën tonë të shërbimit dixhital në muajin prill. Kjo është e rëndësishme, siç thamë në atë kohë, kur ne e paraqitëm për herë të parë në Parlament për miratim, kjo është një taksë proporcionale që është e perceptuar si e përkohshme. Ajo do të hiqet në momentin që do të ketë një zgjidhje ndërkombëtare”, tha Javid.

Macron dhe Trump arrijnë përparim lidhur me taksën dixhitale Macron dhe Trump arrijnë përparim lidhur me taksën dixhitale

Disa vende evropiane po marrin parasysh vendosjen e taksave mbi motorët e kërkimit, platformat e rrjeteve sociale dhe tregjet në internet për të kompensuar të ardhurat e humbura.

Ndërsa, presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe homologu i tij amerikan Donald Trump, të hënën në mbrëmje janë pajtuar që të punojnë së bashku për të zgjidhur një mosmarrëveshje midis dy vendeve mbi taksën e shërbimeve dixhitale të Parisit. /Telegrafi/