LAJMI I FUNDIT:

Midis verës, bie dëborë në kufirin mes Lombardisë dhe Tirolit të Jugut

Midis verës, bie dëborë në kufirin mes Lombardisë dhe Tirolit të Jugut

Edhe pse në Kosovë po mbretëron një mot i nxehtë, një pjesë e italianëve u befasuan në pikun e verës.

Vala e motit të keq që kanë mbretëruar në Lombardi gjatë ditëve të fundit, ka bërë të ndikojnë edhe në rajonin e Pass Stelvios, në kufirin midis Lombardisë dhe Tirolit të Jugut, shkruan ilmeteo.

Dhe kështu, në muajin gusht, dëborë ka rënë në Alpet italiane. Që nga mbrëmja e djeshme, e hënë 3 gusht, “fjollat” e dëborës kanë zbardhur rrugët dhe gjithashtu tarracën e hotelit Pirovano, i cili gjendet në lartësinë mbidetare rreth 3000 metra, transmeton Telegrafi.

Por, mediat italiane raportojnë se kjo gjë është normale në Stelvio, përkundrazi edhe në vitet e kaluara nuk kishte mungesë të reshjeve të dëborës gjatë verës.

Reklama

Sigurisht të shohësh dëborën duke rënë në gusht është ende një pamje interesante. /Telegrafi/